Tanie drewno, drogie konsekwencje. Nigdy nie ogrzewaj nim domu

Ogrzewanie drewnem to popularne rozwiązanie w polskich domach, szczególnie w okresie zimowym. Jednak wybór odpowiedniego surowca ma kluczowe znaczenie dla efektywności, bezpieczeństwa i kosztów ogrzewania. Używanie drewna iglastego do palenia w piecu to proste i tanie rozwiązanie, jednak niesie ze sobą wiele problemów, które mogą negatywnie wpłynąć na jego stan. Co warto wiedzieć o drewnie opałowym, by uniknąć kosztownych błędów?

Czym tanio i skutecznie ogrzać dom zimą?
Czym tanio i skutecznie ogrzać dom zimą?Bartlomiej Magierowski/East NewsEast News

Drewno iglaste - dlaczego nie warto palić nim w piecu lub kominku?

Drewno iglaste, np. świerkowe czy sosnowe charakteryzuje się wysoką zawartością żywicy, która podczas spalania intensywnie wydziela dym. Zawarte w nim substancje smoliste łatwo osadzają się w kominie i piecu, prowadząc do ich zanieczyszczenia. Efektem są:

  • obniżenie przepustowości przewodów kominowych,
  • większe ryzyko pożaru sadzy,
  • konieczność częstszego czyszczenia komina.

Warto też wiedzieć, że drewno iglaste spala się dużo szybciej niż liściaste, generując krótkotrwałą, wysoką temperaturę. W praktyce oznacza to konieczność częstego uzupełniania opału, przez co ten z pozoru tani materiał staje się mniej ekonomiczny w użytkowaniu.

Palenie drewnem iglastym - negatywny wpływ na środowisko i zdrowie

Spalanie drewna iglastego, które wiąże się z wysoką emisją dymu i szkodliwych związków chemicznych ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Pamiętajmy, że substancje te zanieczyszczają nie tylko powietrze na zewnątrz, ale również wewnątrz domu. Osady smoliste mogą wywoływać alergie, nasilać astmę i inne schorzenia układu oddechowego, szczególnie u dzieci oraz seniorów.

Używanie drewna iglastego ma nie tylko negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale i środowisko. Pamiętajmy, że w obliczu rosnącej świadomości ekologicznej i walki ze smogiem, wybór drewna opałowego powinien być bardziej przemyślany.

Używanie drewna iglastego może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie
Używanie drewna iglastego może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie123RF/PICSEL

Alternatywy dla drewna iglastego. Wybierz je, by uniknąć problemów

Aby uniknąć problemów związanych z paleniem drewnem iglastym, warto postawić na bardziej efektywne i przyjazne, zarówno dla pieca, jak i naszego zdrowia rozwiązania:

  • drewno liściaste - dąb, buk, grab czy brzoza to klasyka wśród opału. Pali się dłużej, generuje mniej dymu i nie zanieczyszcza komina w takim stopniu jak drewno iglaste. Choć droższe, jest bardziej wydajne i opłacalne w dłuższej perspektywie,
  • brykiety drzewne - wykonane z prasowanych odpadów drzewnych, są łatwe w przechowywaniu i spalają się czysto. Wysoka kaloryczność (duża ilość produkowanej energii cieplnej) brykietów pozwala uzyskać dużo ciepła przy niewielkiej ilości opału,
  • pellet - ekologiczne rozwiązanie wymagające specjalnych pieców. Pellet wytwarza mało dymu i osadów, a jego spalanie jest efektywne. To opcja idealna dla osób, które dbają o środowisko,
  • drewno kompozytowe - produkowane z przetworzonych odpadów drzewnych, łączy przystępną cenę z efektywnością.
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas