Reklama

Reklama

Łatwy pierwszy krok

To powód do dumy i radość dla rodziców. Chociaż maluszek sam zadecyduje, kiedy go postawić, to mama i tata mogą mu w tym bardzo pomóc.

Zdecydowana większość dzieci zaczyna chodzić dopiero między 13. a 15. miesiącem życia. Zatem oczekiwanie, by maluch "podeptał roczek", jest tak naprawdę bezzasadne. Moment, kiedy twój brzdąc zacznie podejmować pierwsze próby chodzenia, jest uwarunkowany genetycznie i zależy od wielu czynników: budowy ciała, sprawności fizycznej, cech charakteru, odporności na upadki. Ale uwaga: ważna jest także mądra pomoc ze strony rodziców: warto ułatwiać ćwiczenia, ale nie zmuszać do chodzenia, zachęcać poprzez zabawę i nie hamować naturalnej ruchliwości. Sprawdź, co możesz zrobić, by maluch uczył się chodzić zgodnie ze swoimi wrodzonymi możliwościami, i żeby było to dla niego bezpieczne.

Reklama

Przygotuj teren

Już teraz, jeszcze zanim maluch zacznie pewnie chodzić, spraw, by mieszkanie było dla niego bezpieczne. Do dreptania na własnych nogach dziecko przygotowuje się przez wiele miesięcy. Najpierw siada, pełza, raczkuje, podciąga się przy meblach, w końcu przemieszcza, przytrzymując się sprzętów. Pierwsze samodzielne kroki brzdąca są niepewne, stąd częste upadki. By utrzymać równowagę smyk szeroko rozstawia nogi, kołysze się na boki, a paluszkami u nóg próbuje chwytać podłoże.

Pozwól dziecku na swobodę, ale pod twoim czujnym okiem. Sprawdź, czy wszystkie regały są stabilne, usuń z wyższych półek kruche i ciężkie bibeloty. Schowaj chodniki, na których dziecko mogłoby się pośliznąć albo przewrócić. Zabezpiecz chwiejące się elementy wystroju wnętrza. Naklej specjalne nakładki na rogi stołu, aby szkrab nie nabił sobie guza. Nie kładź na stole obrusa, który maluch może potraktować jako podparcie i ściągnąć na siebie razem z gorącą herbatą.

Zachęcaj do aktywności

Co mobilizuje dziecko do nauki chodzenia? Przestrzeń, swoboda oraz spontaniczna zabawa. Nie przetrzymuj maluszka w foteliku lub kojcu, ale też nie zmuszaj do stawiania pierwszych kroków. Cierpliwie czekaj, aż dojrzeje do tego etapu rozwoju. Pozwól mu ćwiczyć podciąganie się i poruszanie przy meblach. Ustaw je w niewielkich odległościach, by brzdąc mógł przemieszczać się od jednego do drugiego.

Pozwól szkrabowi pchać przez całe mieszkanie krzesło lub taboret. Kiedy stoi oparty o mebel, odsuń się na dwa metry i wyciągniętymi rękami zachęcaj do samodzielnego dojścia w twoje otwarte ramiona. Niektórym mniej odważnym maluchom pomaga w chodzeniu trzymanie w obu rękach zabawek (np. klocków albo małych piłeczek) - uścisk przypomina opiekę mamy i dodaje dziecku odwagi.

Dowiedz się więcej na temat: upadki | dziecko | maluch

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje