Reklama

Reklama

Mały gryzoń do kochania

Dzieciaki kochają zwierzęta, te duże i te małe. Chcąc uszczęśliwić naszą pociechę zastanawiamy się nad kupnem pieska lub kotka. Jednak nie zawsze możemy zapewnić dużemu zwierzakowi odpowiednie warunki w naszym mieszkaniu.

Co wtedy? A może tak coś mniejszego ?

Reklama

Jeśli coś mniejszego to może gryzonie. A jeśli gryzonie to może tak chomik? Ale sama decyzja o zakupie to nie wszystko. Bo, aby sprawić dziecku prawdziwą radość darując mu takiego małego przyjaciela, przede wszystkim to my rodzice musimy zdobyć odpowiednią wiedzę na temat posiadania w domu tego dodatkowego lokatora. Gryzoń, choć to nie dziecko, ale jak każda żywa istota także wymaga określonych zasad pielęgnacji, dobrego traktowania i właściwego żywienia. Co w takim razie powinniśmy wiedzieć z praktycznych rad na temat najczęściej wybieranego gryzoniowatego towarzysza dzieci?

Mały, ale pocieszny

Od dużego czy małego pupila oczekujemy, że będzie rozpoznawał swojego właściciela. I tak chomik, jeśli będzie spędzał z naszym maluchem czas na zabawie, zapamięta, że to od niego właśnie otrzymuje najsmakowitsze kawałki jedzenia, bardzo szybko będzie pędził na jego rękę. Wbrew pozorom podczas pierwszych dni pobytu w naszym domu, chomik bardzo szybko przyzwyczaja się do nowego miejsca. Dobrze traktowany potrafi się odwdzięczyć zabawnymi pozami i rozbrajającym spojrzeniem. Jego wyszukane stawanie "na słupka" potrafi niekiedy rozbawić do upadłego. Przy tym jest bardzo ciekawski i lubi myszkować w różnych norkach - uwaga na krecie kanały w ogrodzie! Uwielbia jeść jabłka i marchewkę. Nowymi smakołykami bardzo szybko i zabawnie zapycha swoje policzki, a zdobycze gromadzi w domku. Niestety prowadzi nocny tryb życia, zresztą głośny tryb, bo z dużym zapałem potrafi nawet przez kilka godzin biegać po kołowrotku. Dlatego, jeśli zastanawiamy się nad lokalizacją jego klatki w naszym mieszkaniu, znajdźmy takie miejsce, gdzie nie będzie ani nam, ani dziecku w nocy przeszkadzać swoim głośnym zachowaniem, a w dzień to my nie będziemy dla niego przykrymi lokatorami. Bo za dnia chomik zazwyczaj smacznie sobie śpi.

Kupujemy chomika

Najczęściej kupowanym chomikiem, zresztą najpopularniejszym z istniejących gatunków, jest chomik syryjski. Ma on zabarwienie złociste, beżowe, brązowe lub kremowe. Jest malutkim stworzonkiem i bardzo krótko gości na tym świecie, bo tylko 2 do 3 lat. Chomika syryjskiego możemy kupić w prawie każdym sklepie zoologicznym. Jego koszt nie jest zbyt wygórowany, bo zazwyczaj mieści się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu złotych. W czasie dokonywania zakupu chomika warto zwrócić uwagę, czy nie ma miejscami wyleniałej sierści, czy nie jest zbyt markotny, czy z małego noska nie wydostaje się jakaś wydzielina, czy jego oczy są błyszczące, szeroko otwarte z suchymi kącikami. Dobrze jest także sprawdzić, czy małżowiny uszne nie są uszkodzone i chomik nie porusza się na sztywnych łapkach.

Dowiedz się więcej na temat: maluch | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje