Świeży czy suszony? Katarzyna Bosacka wyjaśnia, jak używać imbiru
Katarzyna Bosacka znów podzieliła się cenną wskazówką. Tym razem pod lupę wzięła różnice pomiędzy imbirem świeżym a suszonym. Jeden z nich idealnie sprawdzi się jako dodatek do naparów i herbaty zimowej, a drugi świetnie dopełni smak zupy.
Imbir słynie z licznych zastosowań i cennych dla organizmu właściwości. Dlatego warto sięgać po niego nie tylko zimą. Katarzyna Bosacka, ekspertka od świadomych zakupów i zdrowego żywienia, tym razem postanowiła wziąć pod lupę różnice między imbirem świeżym a suszonym. Na czym polegają? Oddajmy głos ekspertce.
Świeży czy suszony? Katarzyna Bosacka wyjaśnia, jak używać imbiru
"Zarówno imbir świeży, jak i suszony, mają kompletnie różny smak. Imbir świeży świetnie nadaje się do naparów. Ma bardzo dużo witaminy C w porównaniu z imbirem suszonym. Ma też więcej enzymów, które poprawiają trawienie. Świeży imbir dodawałabym do potraw, które są krótko gotowane. Na przykład do wszelkich azjatyckich sosów, bo on ma bardzo odświeżający, rozkoszny smak, jak i do naparów, czyli do herbaty zimowej" - powiedziała Bosacka w opublikowanym na instagramie nagraniu.
A w jakiej roli najlepiej sprawdzi się imbir suszony? Bosacka podkreśla, że jest bardziej pikantny i działa bardziej rozgrzewająco.
"Ze względu na to, że nie ma wody, substancje poprawiające trawienie takie jak gingerol, przeciwutleniacze chroniące nas przed chorobami, są bardziej skoncentrowane. Warto dodać imbir suszony do potraw długo gotowanych, do wszelkiego rodzaju sosów, na przykład do curry, do zup, w tym zupy dyniowej. Ja nawet dodaję szczyptę imbiru do rosołu, bo on wtedy mocno rozgrzewa, jest pikantny i na zimę w sam raz" - przyznała ekspertka.
Lubisz imbir? Bardzo dobrze. Korzystnie działa na zdrowie
Imbir na dobre zadomowił się w polskiej kuchni. Słynie nie tylko z walorów smakowych, ale również z korzystnych dla zdrowia właściwości. Jest bogaty w witaminy i minerały - zawiera m.in. wapń, fosfor, sód, żelazo, miedź, mangan i cynk. W jego składzie znajdują się również witamina C, witamina A, witamina E i witamina K.
Świeży imbir to również dobre źródło witamin B1, B2 i kwasu foliowego. Korzeń imbiru zawiera również błonnik, białka i tłuszcze.
Imbir wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i wykrztuśne. Do tej listy trzeba też dodać działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dlatego warto sięgać po imbir gdy borykamy się z przeziębieniem czy infekcjami górnych dróg oddechowych. Imbir może być też pomocny w obniżeniu tzw. "złego" cholesterolu LDL.
Na co jeszcze pomaga imbir? Warto sięgnąć po niego, gdy doskwiera nam:
- ból gardła,
- zgaga,
- kaszel,
- niestrawność,
- przeziębienie.
Imbir zadziała kojąco również w przypadku bólów menstruacyjnych czy złagodzi obrzęki w przypadku nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie.
Chociaż zyskał popularność na całym świecie, kojarzy się głównie z kuchnią azjatycką. Najczęściej jest stosowany jako dodatek do makaronów, owoców morza, mięs czy zup orientalnych.
Zobacz też: