Reklama

Reklama

Nadchodzi wielki finał

Pierwszy poród jest jak wielka podróż w nieznane. Czekasz na nią z radością i lękiem. Jedno jest pewne - będzie niezapomniana. A im lepiej się do niej przygotujesz, tym milsze będą twoje wspomnienia.

Data porodu zbliża się wielkimi krokami. Jesteś przejęta i pełna obaw. Jak to będzie wyglądało? Czy sobie poradzisz? Jak bardzo to boli? I przede wszystkim - czy dziecko urodzi się zdrowe? Im więcej masz w głowie niewiadomych, tym większe obawy. Spróbuj więc rzetelnie przygotować

Reklama

się do porodu, a na pewno przebiegnie on spokojniej. Oto sprawdzony plan działania.

USTAL SWOJE PRIORYTETY

To ty jesteś główną bohaterką wydarzenia i twoje dobre samopoczucie ma kolosalne znaczenie. Pomyśl: jak wyobrażasz sobie przebieg swojego porodu? Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze. Jeśli chcesz, by w czasie porodu był z tobą mąż, przyjaciółka czy mama, dowiedz się, czy w szpitalu, który bierzesz pod uwagę, jest możliwość porodów rodzinnych. Pamiętaj jednak, że obecność np. męża przy porodzie ma sens tylko wtedy, gdy rzeczywiście oboje tego chcecie i oboje jesteście przygotowani. To musi być wspólna decyzja. Mąż, zmuszony przez żonę do towarzyszenia jej na porodówce, często zamiast pomagać, utrudnia pracę i personelowi, i rodzącej. Może pewności siebie doda ci świadomość, że będzie z tobą twoja osobista położna? Taka usługa też jest dostępna w niektórych szpitalach (za dodatkową opłatą). Sprawdź, jakie możliwości oferują szpitale w twojej okolicy i wybierz taki, który będzie ci najbardziej odpowiadał. Bazę danych o szpitalach położniczych znajdziesz na stronach Fundacji "Rodzić po ludzku".

KONIECZNIE POZNAJ SZPITAL

Znacznie lepiej zniesiesz poród, jeśli wcześniej zobaczysz salę porodową, poznasz położne (lub położną, która właśnie tobą będzie się opiekowała). Nie wahaj się pytać o wszystko - masz do tego pełne prawo. Dowiedz się, czy będziesz mogła poprosić o znieczulenie, a jeśli tak, to jakiego rodzaju i w jakiej cenie. Upewnij się, czy w czasie porodu będziesz mogła swobodnie się poruszać. Spytaj, co powinnaś ze sobą zabrać. Zobacz, jak wyglądają sale, w których będziesz przebywać z maleństwem już po porodzie. W oswojonym miejscu na pewno będziesz czuła się lepiej - bez problemu trafisz do łazienki, będziesz wiedziała, gdzie można skorzystać z piłek czy worków sako, gdzie można się napić herbaty. To pozwoli ci lepiej panować nad sytuacją.

Dowiedz się więcej na temat: rodzenia | poród | finał

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje