Noworodek - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Wkrótce zostaniesz mamą maluszka? Oto rady, jak go dobrze powitać na świecie!

Nikt i nic nie przygotuje cię w pełni na to, co może się wydarzyć po przyjściu na świat twojego maleństwa. To zawsze przygoda na nieznanym lądzie. Jednak na pewno powinnaś na ten temat jak najwięcej wiedzieć. Oto przewodnik po tajemnicach noworodka.

Reklama

Jak wygląda nowo narodzone maleństwo?

Noworodki miewają różny kolor i odcień skóry, rozmiar, a nawet... kształt poszczególnych części ciała, np. głowy. Przez 9 miesięcy łożysko doprowadza do maluszka tlen, więc po urodzeniu, gdy smyk przyzwyczaja się do samodzielnego oddychania, jego skóra może mieć kolor purpurowy, czerwony lub... szarawy. Ciałko jest zazwyczaj śliskie, bo pokrywa je maź płodowa. Nie zmywa się jej dokładnie w pierwszej dobie, bo ma właściwości ochronne. Poza tym, wielu malców rodzi się z jasnymi oczami, które stopniowo w ciągu roku ciemnieją. Nie zmartw się też, gdy twój maluszek będzie wyglądał po porodzie jak bokser po ciężkiej walce: - Dzieci tuż po opuszczeniu brzucha mamy wyglądają na niesamowicie wymęczone. Najczęściej rodzą się z lekko spiczastą główką, bo kości czaszki ściskały się, adaptując do wąskiego kształtu kanału rodnego. Mają obrzęknięte powieki, włoski sklejone wodami płodowymi i mazią. Ich skóra jest pomarszczona - opowiada dr Barbara Gierowska-Bogusz, neonatolog. Jednak te "przejścia" są niezbędne, by smyk lepiej rozwijał się w przyszłości. I tak, dla każdej mamy jej malec jest najpiękniejszy na świecie!

Co dzieje się z malcem zaraz po urodzeniu?

Podczas gdy przebieg porodu jest raczej mało przewidywalny, to czynności, które po nim wykonują położna i lekarz, zawsze są te same (choć może różnić się kolejność ich wykonywania). - Najpierw dziecko jest odpępniane, po czym kładzie się je na brzuchu mamy, żeby nastąpił kontakt skóra do skóry. Potem znakuje się maluszka, czyli zakłada mu opaskę z nazwiskiem. Położna też osusza smyka, wyciera z mazi płodowej i następuje odessanie śluzu, czyli toaleta dróg oddechowych. Po tym zabiegu noworodek ma zakładany opatrunek na pępek, przemyte spojówki i na oczy założoną maść z antybiotykiem. Dostaje też zastrzyk z witaminą K. Następnie neonatolog bada dziecko. Po badaniu malec jest mierzony (obwód główki, klatki piersiowej, długość) i ważony. Wreszcie można go ubrać i zawinąć w kocyk. Jest gotowy, by zacząć zdobywać świat, oczywiście u boku mamy i taty - mówi dr Gierowska-Bogusz. Od tej pory smyk jest już zazwyczaj cały czas przy mamie. Jeśli poród odbywał się przez cięcie cesarskie, rodząca nie może się ruszać i opiekę na malcem przejmuje tata lub pielęgniarka.

Kiedy najpóźniej trzeba urodzić łożysko?

Gdy malec jest już na świecie, mama musi wydalić łożysko. Następuje to zwykle do pół godziny po urodzeniu dziecka. Odbywa się to zawsze bezboleśnie, kobieta po prostu wypycha z siebie kawałek (około kilograma) miękkiej tkanki. Lekarz musi potem sprawdzić, czy nie ma po nim żadnych pozostałości. Macica powinna być czysta, by nie powstał niebezpieczny dla matki stan zapalny. Lochia (odchody połogowe) będą się pojawiać jeszcze nawet do sześciu tygodni. Po porodzie cesarskim położnik sam wyjmuje łożysko, zanim zacznie szycie powłok brzusznych. Odchodów i krwawienia jest później mniej.

Dowiedz się więcej na temat: lekarz | kolor | Piersi | skóra | dziecko | noworodek

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje