Reklama

Reklama

Pielęgnacja niemowlęcia

Istnieje wiele opinii dotyczących pielęgnowania noworodka. Jako świeżo upieczona mama na pewno spotkałaś się z wieloma z nich. Czy potrafisz powiedzieć, które są prawdziwe?

To wolno ci robić, tego nie powinnaś: słyszysz od mamy i koleżanek. Wiele poglądów na temat opieki nad dzieckiem wyklucza się, a ty nie wiesz, które są słuszne.

Reklama

Podpowiadamy ci, co jest tylko mitem, a co faktem potwierdzonym przez pediatrów.

Ciemieniucha to skutek braku higieny - NIE!

Kiedyś rzeczywiście tak sądzono. Dziś jednak specjaliści są pewni, że żółte łuski na główce maleństwa to efekt burzy hormonalnej, która rozpętała się w jego organizmie zaraz po urodzeniu. Ciemieniucha świadczy też o niedojrzałości gruczołów łojowych skóry malca, dlatego mija z wiekiem.

Nieestetycznym zmianom można zaradzić - codziennie na godzinę przed kąpielą smaruj główkę maluszka oliwką, potem dokładnie umyj włoski i wyczesz zmiękczone łuski.

Aby ciemieniucha zniknęła, musisz kilkakrotnie powtórzyć zabieg.

Pamiętaj też, że ta dolegliwość często nawraca w pierwszych miesiącach życia.

Malec musi stale nosić czapeczkę - NIE!

Choć główka malca ma dużą powierzchnię, przez co oddaje sporo ciepła, nie oznacza to, że musi być stale okryta.

W domu, gdzie nie ma przeciągów, noworodek może leżeć bez czapeczki. Jeśli w mieszkaniu jest chłodno, możesz zakładać mu ją jedynie po kąpieli, by nie odczuł zmiany temperatury. Przegrzewanie główki powoduje pocenie się, a to z kolei sprzyja powstawaniu potówek.

Noworodkowi można obcinać paznokcie - TAK!

Niekiedy nawet trzeba to zrobić, by malec nie podrapał sobie buzi. Musisz jednak obcinać pazurki bardzo ostrożnie, by nie skaleczyć dziecka.

Użyj do tego specjalnych nożyczek o zaokrąglonych końcach.

Pamiętaj jednak, by wcześniej je zdezynfekować np. spirytusem, co zapobiegnie ewentualnemu zakażeniu.

Buzię przemywa się naparem z rumianku - NIE!

Lepiej tego nie rób, gdyż rumianek może wywołać uczulenie. Do mycia twarzyczki dziecka używaj przegotowanej wody, a jego oczka i nosek przemywaj solą fizjologiczną (kupisz ją w aptece).

Tylko tetra jest zdrowa - NIE!

Dziesiątki badań potwierdziło, że pieluszki jednorazowe są nie tylko wygodniejsze w użyciu, ale również zmniejszają ryzyko odparzeń.

Są bardziej chłonne, więc lepiej chronią delikatną skórę maluszka przed podrażnieniami wywołanymi kontaktem z moczem i kałem.

Zdarza się, że niektóre składniki jednorazówek mogą wywołać reakcję alergiczną. Warto wtedy zmienić markę pieluszek.

Krochmal pomaga na odparzenia - TAK!

Kontakt z wilgocią sprawia, że pupa malca często jest zaczerwieniona i podrażniona, nawet mimo stosowania specjalnych kremów przeciw odparzeniom.

Jednym z domowych sposobów, który pomaga walczyć z pieluszkowym zapaleniem skóry jest kąpiel w krochmalu, który wysusza skórę i ułatwia jej gojenie. 5 łyżeczek mąki ziemniaczanej rozpuść i zagotuj w litrze wody.

Uzyskany krochmal wlej do wanienki z wodą. Taka kąpiel przyniesie ulgę maluszkowi.

Noszenie malca rozpieszcza go - NIE!

Niemowlęcia nie można rozpieścić! Przeciwnie: nosząc go na rękach i tuląc, sprawisz, że będzie szczęśliwsze i zdrowsze. Dzieci, które są często przytulane, lepiej i szybciej się rozwijają.

Dowiedz się więcej na temat: pielegnacja | pielęgnacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje