Reklama

Podróże z brzuszkiem

Nie możesz się doczekać wakacji? Podpowiadamy, jaki środek transportu wybrać i jak zaplanować przejazd, żebyś dotarła do celu wygodnie i bezpiecznie.

Brzuszek to nie powód, by zrezygnować z wyjazdu. Jednak nawet jeśli dotychczas największą frajdę sprawiały ci spontaniczne wypady, tym razem warto przemyśleć nie tylko cel podróży, ale także transport. Z listy możliwości możesz od razu skreślić autokar (chyba że wybierasz się niedaleko). Dla kobiety w ciąży to jeden z najmniej przyjaznych środków lokomocji. Powody to choćby utrudniony dostęp do toalety (tylko niektóre autobusy są w nią wyposażone), niedostatek miejsca, by się przejść i rozprostować nogi, a także brak wpływu na przewiew i temperaturę w pojeździe.

Reklama

I Trymestr

Jeśli nie masz plamień, nie odczuwasz wyraźnego bólu brzucha, możesz się wybrać na wakacje każdym wygodnym środkiem lokomocji. Jeśli pobolewa cię brzuch, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Być może doradzi ci zażywanie leku rozkurczowego dostępnego bez recepty kilka dni przed podróżą i w jej trakcie.

W samochodzie Zanim ruszysz w drogę, koniecznie zapnij pasy. - Podczas wypadku dziecko chronią mięśnie brzucha, mięsień macicy, płyn owodniowy. Nawet jeśli pas mocno uciśnie brzuch, jedyną konsekwencją są zwykle siniaki i lekki ból w miejscach, gdzie pas przytrzymał mamę - uspokaja Leszek Lewandowski, ginekolog z Instytutu Matki i Dziecka. - Jednak gdy kobieta w ciąży nie jest przypięta, jej urazy mogą być znacznie poważniejsze. A stan dziecka w dużej mierze zależy od stanu matki - przypomina specjalista. Staraj się też podróżować drogami dobrej jakości, ponieważ wstrząsy nie posłużą ani tobie, ani dziecku (mogą wywołać m.in. przedwczesne skurcze). Jeśli nie prowadzisz, siedzenie pasażera ustaw tak, byś mogła rozprostować nogi. Dopilnuj, żeby w aucie była właściwa temperatura. Zbyt wysoka może sprawić, że zrobi ci się słabo. Jeśli obawiasz się, że podróż mogą ci zakłócać nudności, wypróbuj np. specjalne opaski na nadgarstki Sea-Band. Uciskając odpowiednie punkty, pomagają zapobiegać mdłościom. Możesz sięgnąć także po środek homeopatyczny na chorobę lokomocyjną (pytaj w aptece o preparat bezpieczny dla kobiet w ciąży). Co godzinę powinnaś wyjść na kilka minut z auta.

W pociągu W każdej chwili będziesz mogła wstać, przejść się po korytarzu, skorzystać z toalety. Planując podróż, staraj się wybrać pociąg, w którym da się zarezerwować miejsce siedzące lub taki, który nie będzie bardzo zatłoczony (odradzamy weekendy wypadające w terminach zmian turnusów wczasowych: na końcu, początku i w połowie miesiąca).

W samolocie Największy problem (podobnie jak w innych środkach transportu) to długotrwałe unieruchomienie w fotelu. Nogi ugięte w kolanach utrudniają powrót krwi z łydek do serca. Efektem bywa choroba zakrzepowo-zatorowa (podczas ciąży organizm ma większą skłonność do tworzenia skrzepów). Dlatego, zanim wsiądziesz do samolotu porozmawiaj ze swoim lekarzem - być może zaleci ci on leki wspomagające układ krążenia lub specjalne pończochy uciskowe. Podczas lotu powinnaś także dużo pić i przynajmniej co godzinę wstać ze swojego miejsca, rozprostować nogi. Przy odprawie poproś o fotel najbliżej przejścia, abyś nie musiała przeciskać się pomiędzy pasażerami.

II Trymestr

Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, to doskonały moment na podróż. Powinnaś mieć teraz dobre samopoczucie, a ryzyko powikłań (np. poronienia lub przedwczesnego porodu) jest niewielkie.

W samochodzie Twój brzuszek jest już widoczny, więc możesz odczuwać pokusę, żeby zrezygnować z zapinania pasów. Jest to wprawdzie zgodne z przepisami o ruchu drogowym, ale niezbyt rozsądne. Poza tym, podróżując autem, powinnaś trzymać się tych samych zasad, co w pierwszym trymestrze.

W pociągu Nadal będziesz się czuła komfortowo, pod warunkiem że nie będzie zatłoczony i będziesz mogła regularnie zmieniać pozycję. Jeśli sama zamierzasz nosić swój bagaż, zamiast do zwykłej torby, spakuj się w walizeczkę na kółkach (pożycz ją w razie potrzeby). Jedynym ciężarem, który powinnaś teraz dźwigać, jest twój brzuch.

W samolocie Nawet jeśli lecisz klasą ekonomiczną, możesz poprosić stewardessę, by posadziła cię tam, gdzie będziesz miała więcej miejsca.

III Trymestr

Przeciwskazaniem do podróży są m.in. przodujące łożysko, nadmiernie skrócona szyjka macicy, krwawienia. Po 36. tygodniu powinnaś trzymać się blisko domu, nawet jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, bo poród może się zacząć w każdej chwili.

W samochodzie Duży brzuch może ci uniemożliwić prowadzenie. Nadal - i za kierownicą, i na siedzeniu pasażera - zapinaj pasy (dolny odcinek powinien przechodzić pod brzuchem i przytrzymywać biodra, górny - pomiędzy piersiami. Będzie ci trudno znaleźć sobie wygodną pozycję, tym bardziej więc rób częste postoje, by się rozruszać.

W pociągu Podróżuje się bardziej komfortowo niż w samochodzie, ale nie wybieraj się w drogę sama. Teraz wszystko może się zdarzyć, a poza tym nie powinnaś dźwigać bagażu.

W samolocie Nie planuj długich podróży. Jeśli musisz się przesiadać, postaraj się zorganizować to tak, by nie pędzić od odprawy do odprawy i mieć trochę czasu na odpoczynek. - Po 36. tygodniu podróż lotnicza bywa ryzykowna. To dlatego, że zmiany ciśnienia mogą spowodować odpłynięcie wód płodowych - przestrzega dr Leszek Lewandowski. Na wszelki wypadek sprawdź więc, czy twe ubezpieczenie pokryje koszty porodu za granicą.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: środek | nogi | podróże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy