Reklama

Reklama

Rozwój i zabawa

To zajęcie, które wypełnia większą część życia dziecka, więc czasem nie zdajesz sobie sprawy z jego znaczenia. Tymczasem dzięki zabawie malec poznaje świat i zdobywa nowe doświadczenia.

Machanie grzechotką, układanie klocków, przytulanie misia to podstawowe zajęcia każdego dziecka.

Nawet niemowlęta lubią się bawić, ale nie od razu to potrafią. W miarę rozwoju swoich zmysłów i mięśni, zdobywają kolejne umiejętności, które pozwalają im na nową aktywność: chwytanie zabawek, wrzucanie przedmiotów do pudełka, oglądanie książeczek.

Jednak każda taka czynność to dla malca nie tylko rozrywka, ale i nauka. W czasie zabawy dziecko rozwija swój umysł oraz sprawność - zarówno fizyczną, jak i poznawczą.

Dlatego ważne jest, byś jak najczęściej bawiła się z nim i stwarzała mu do tego jak najwięcej okazji. Sprawdź, jakie pomysły warto podsuwać malcowi, gdy ma...

Reklama

0 - 6 miesięcy

Twój malec nie ma jeszcze tak wyostrzonego wzroku, jak ty, ale już bacznie cię obserwuje. Kładź go na swoich kolanach i rób do niego śmieszne miny. Będzie zachwycony, szybciej też nauczy się wyrażać mimiką swoje emocje.

Ponieważ dziecko dobrze widzi kolorowe plamy, pokazuj mu barwne zabawki. Zaczekaj, aż skupi na nich wzrok. Po jakimś czasie zacznij przesuwać grzechotkę lub pluszaka przed jego buzią i obserwuj, jak oczy dziecka podążają za zabawką.

Plecki i kark niemowlęcia stają się coraz mocniejsze. Aby nauczył się unosić główkę i trzymać ją w pionie, ćwicz z nim. Ułóż maluszka na brzuszku, a przed nim posadź misia. Będzie starał się go zobaczyć, jednocześnie trenując swoje mięśnie.

Kilkumiesięczne dzieci zaczynają dostrzegać, że te pulchne rączki i nóżki, które widzą przed sobą, należą do nich.

Machają więc nimi i próbują wkładać je sobie do buzi. Pomóż malcowi w odkrywaniu własnego ciała, delikatnie go łaskocząc.

Gdy niemowlę zacznie wyciągać rączki do zabawek, pomagaj mu w ich chwytaniu.

6 - 12 miesięcy

W wieku 6 miesięcy maluch zdobywa umiejętność przekładania zabawki z rączki do rączki. Włóż mu do prawej ręki najpierw jedną grzechotkę, a potem podsuń mu drugą. Daj mu ją jednak dopiero wtedy, gdy przełoży do lewej rączki pierwszą zabawkę.

Około 7. miesiąca życia dziecko zaczyna rozumieć, że przedmioty nie giną, jeśli się je np. ukryje pod kocykiem. Baw się więc z maluszkiem w chowanie zabawek. Zakryj pluszaka kocem i pozwól, by malec go "odszukał". Daj mu też pudełko, do którego może chować klocki, a potem je z niego wyciągać. To dla brzdąca doskonałe ćwiczenie koordynacji ruchowo-wzrokowej. Gdy smyk zaczyna raczkować, możecie urządzać gonitwy po podłodze - ty uciekaj, a brzdąc niech próbuje cię złapać i odwrotnie. Zobaczysz, że będzie to robił, zaśmiewając się do łez, a potem z radością wpadnie w twoje ramiona.

Zwykle niedługo przed pierwszymi urodzinami malec staje przy meblach i porusza się na małych dystansach. Zachęcaj dziecko do nauki chodzenia, kładąc przed nim zabawkę - niech probuje samodzielnie do niej dotrzeć.

12 - 18 miesięcy

Paluszki i rączki dziecka są już bardzo zwinne. Zachęcaj go do dotykania przedmiotów o rożnych fakturach, bawienia się klockami, rysowania. Możesz kupić mu pierwszą modelinę i farby.

Pomóż malcowi w rozwoju zmysłu równowagi, podróżując z nim na czarodziejskim dywanie. Posadź smyka na kocyku i powoli zacznij ciągnąć go po podłodze. Niech macha rączkami i próbuje utrzymać się na "dywanie".

Aby dziecko szybciej zaczęło mówić, pokazuj mu kolorowe obrazki i nazywaj namalowane na nich przedmioty. Niech maluszek próbuje powtarzać proste wyrazy: dom, lala, kot. Doskonałą zabawą będzie też naśladowanie odgłosów pokazywanych w książeczce zwierzątek: dzieci uwielbiają robić "ko-ko-ko", jak kura, lub "hau-hau", jak piesek.

Jednocześnie możesz rozwijać wyobraźnię smyka, udając zwierzęta - tańczcie razem jak małpka, skaczcie wokół mebli jak zajączek i pełzajcie po podłodze jak wąż.

18 miesięcy

Buduj z malcem wieże z klocków, a potem pozwól mu je burzyć. Kup mu też piramidkę - patyk, na który będzie nakładał kółka od największego do najmniejszego. Obie zabawy doskonale rozwijają sprawność manualną i uczą związków przyczynowo-skutkowych.

Pokazuj dziecku książeczki z obrazkami - opowiadajcie sobie, co na nich widzicie. W ten sposób pomożesz mu w rozwoju mowy i poszerzaniu jego słownictwa.

Dwulatek uwielbia naśladować dorosłych - bawić się w sklep, majsterkowicza. Kup mu więc plastikowe np. narzędzia itp.

Mam dziecko

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | zabawa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje