Szybki powrót do formy

Czy zostając mamą, musisz pożegnać się z piękną figurą? Nie! Zaufaj naszym radom, odrzuć fałszywe mity i... chudnij oraz piękniej na zdrowie!

ThetaXstock

Jeśli kobieta karmi piersią, szybko chudnie, ile by nie jadła.

MIT

Duże ilości nadprogramowych kalorii zawsze odbijają się na figurze. Co prawda, karmiąc malca naturalnie, potrzebujesz więcej kalorii, ale tylko o 500, nie więcej. Jeśli więc nie tracisz na wadze, to znaczy, że jesz za duże porcje, często podjadasz lub za dużo słodzisz. Przez kilka dni spisuj to, co zjadłaś, a zorientujesz się, gdzie tkwi błąd. Możliwe, że zmniejszenie porcji i ograniczenie cukru, np. w sokach, wystarczy, byś zaczęła chudnąć.

Jeżeli piersi straciły ładny kształt, żadna gimnastyka im już nie pomoże.

MIT

Piersi są zbudowane głównie z komórek tłuszczowych oraz gruczołowych, produkujących mleko, nie mięśni. Dlatego nie da się nad nimi "pracować" tak jak np. nad pośladkami. Jednak możesz skutecznie poprawić ich wygląd ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie klatki piersiowej, która jest stelażem dla biustu. Najskuteczniejsza gimnastyka dla piersi to pływanie, a także ćwiczenia na klatkę piersiową i ramiona na siłowni.

Czekolada tuczy

MIT

Kostka gorzkiej czekolady może tylko poprawić twoją formę, a nie na odwrót. Pomaga chronić serce i zmniejsza poziom złego cholesterolu. Uwaga! Tak działa tylko ciemna, gorzka czekolada - ma dużo mniej cukru niż jej pełne mleka siostry.

Pajączki pod kolanami i na łydkach znikną same po kilku tygodniach od porodu.

MIT

Niestety, pajączki - tak jak żylaki - same nie znikną. Jeśli rzeczywiście pojawiły się podczas ciąży i chciałabyś się ich pozbyć, warto je pokazać flebologowi, który zaproponuje odpowiednie ich leczenie. W przypadku, gdy nie karmisz piersią, być może zasugeruje laserowe usuwanie zmian lub skleroterapię (metoda leczenia żylaków za pomocą nastrzykiwania lekami zmienionego żylakowo naczynia). Na pewno jednak od dziś unikaj sauny oraz solarium. Zmienne temperatury nie służą prawidłowemu krążeniu krwi.

Po porodzie często nagle zaczynają wypadać włosy

PRAWDA

Owszem, wiele młodych mam po czesaniu zauważa na swojej szczotce dużo więcej włosów niż podczas ciąży. Najwięcej wypada ich między 11. a 16. Nie znaczy to jednak, że coś złego dzieje się z organizmem! Po prostu przez dziewięć miesięcy ciąży rósł poziom estrogenów - hormonów, które hamują wypadanie włosów - i w tym czasie czupryna była bujna. Po porodzie poziom estrogenów spadł i... wszystko się zmieniło. Ale nie martw się, włosy same odrosną w pół roku!

Ćwiczenia gimnastyczne można zacząć dopiero po zakończeniu połogu

PRAWDA/MIT

Po porodzie naturalnym odczekaj z gimnastyką 4 tygodnie, a po cesarskim cięciu - 6 tygodni. Wcześniej poproś lekarza o sprawdzenie mięśni brzucha, czy nie doszło do rozejścia mięśni prostych (w takiej sytuacji lekarz skieruje cię do fizjoterapeuty). Na początek wystarczy ćwiczyć dwa razy w tygodniu. W fitnessklubie na zajęciach dla mam lub w domu. Pamiętaj jednak, że najlepsze teraz są dla ciebie długie spacery z wózkiem. Jeśli trasę będziesz pokonywać szybkim marszem, waga szybko pokaże efekty!

Piersi uwielbiają naprzemienny ciepło-zimny prysznic

PRAWDA

Masuj je codziennie dość silnym strumieniem wody, przez kilka minut. Za dwa, trzy tygodnie dzięki takiemu masażowi skóra znowu stanie się jędrna i bardziej napięta. Staraj się każdą sesję wodnego masażu kończyć zimnym strumieniem - nigdy gorącym!

Kobietom, które urodziły dziecko, "rozchodzą się" biodra

PRAWDA

Przed porodem organizm przyszłej mamy zaczyna produkować relaksynę - hormon powodujący rozluźnienie stawów, m.in. miednicy (dzięki temu malcowi łatwiej jest przedostać się na świat). U wielu kobiet po porodzie kości miednicy nie wracają do poprzedniego stanu, a wtedy w obwodzie bioder przybywa centymetr lub dwa. To już się nie zmieni...

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas