Troskliwy jak tatuś

Aleksandra Godlewska, psycholog dziecięcy Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

ThetaXstock

Rola ojca bardzo się zmieniła. Stereotypy, że zajmowanie się małym dzieckiem jest niemęskie, odeszły do lamusa. Dzisiejszy tata chętnie uczestniczy w pielęgnacji niemowlęcia, z zaangażowaniem szuka informacji na temat jego wychowania. Otwarcie też okazuje dziecku uczucia. Kochani panowie - my, kobiety, bardzo to doceniamy! I chcemy wam powiedzieć, że takie ojcostwo to wspaniały dar dla współczesnej rodziny!

Zachęcamy, abyście bez obaw brali noworodki na ręce, rozmawiali z nimi, o czym tylko chcecie, i cieszyli się z każdej wspólnej godziny. Tata ma pomysły na wspaniałe zabawy, pozwala na więcej niż mama i nie jest przewrażliwiony. Miłość ojcowska jest inna,i właśnie w tym tkwi jej wartość.

DOTYK RODZI WIĘŹ

Najważniejszą rolę pełni kontakt z ciałem bliskiej osoby. Noworodek doskonale zna zapach i ciepło ciała matki. Bliskości z tatą musi się nauczyć. Noś więc maleństwo w pozycji "brzuch w brzuch". Dziecko szybko nauczy się rozpoznawać siłę i ciepło twoich rąk. Nie obawiaj się, że będziesz za mało delikatny. Noworodek nie jest z porcelany - lubi, gdy bierzesz go pewnie w ramiona.

MĘŻCZYZNA MOŻE PERFEKCYJNIE WYKONAĆ KAŻDĄ CZYNNOŚĆ ZWIĄZANĄ Z PIELĘGNACJĄ NIEMOWLĘCIA

Dotyk jest formą komunikacji. Noworodek czując, że zajmują się nim troskliwe i pewne ręce rodziców, czuje się bezpieczny i kochany. Codzienne zabiegi takie jak przewijanie i kąpiel, to wspaniała okazja do okazania swojemu dziecku zainteresowania i miłości. Nawet jeśli praca zabiera ci większą część dnia, liczą się chwile spędzone razem - gdy całkowicie poświęcasz uwagę maluszkowi. Nie bój się zmiany pieluszki, wychodź z dzieckiem na spacer.

WODNE IGRASZKI

Spraw, by jeden z codziennych rytuałów był twoją domeną. Idealna jest kąpiel, którą zamienisz we wspaniałą zabawę. Zachęć maluszka, by chlapał rączką w wodzie, pokaż, że można brać pianę do ręki, itp. Wspólne chwile zbliżą cię do maleństwa jeszcze bardziej i... dadzą odpocząć jego mamie.

NIE OBWAWIAJ SIĘ, ŻE OKAZUJĄC CZUŁOŚĆ, ROZPIEŚCISZ DZIECKO. WASZA BLISKOŚĆ DA MALUSZKOWI POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA - PARASOL OCHRONNY NA CAŁE ŻYCIE.

MASAŻ DOSKONAŁY

Kiedy nabierzesz wprawy w pielęgnacji maleństwa, możesz nauczyć się delikatnego masażu. To nie jest trudna sztuka: powolnym ruchem, bardzo leciutko uciskając skórę dziecka, przesuwaj dłońmi z góry na dół (od główki ku nóżkom). W ten sposób możesz masować brzuszek, plecy, również ręce i nóżki swojego dziecka. Możesz również podczas masażu wykonywać okrężne ruchy pełną dłonią (zwłaszcza gdy niemowlę w pierwszych tygodniach życia cierpi z powodu kolki jelitowej). Taki masaż powinien trwać 1-2 minuty. Ręka powinna poruszać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Brzuszek możesz masować przez ubranko. Ważne! Przed masażem gołego ciała rozetrzyj wcześniej na dłoniach oliwkę dla niemowląt.

CZY PIELĘGNACJA DZIECKA WYMAGA WPRAWY?

Tak, ale nie obawiaj się, bo matki też muszą się wszystkiego nauczyć. Zmiana pieluszki, kąpiel czy ubieranie to czynności, które wymagają tylko odrobiny wprawy - po kilku próbach będziesz już mistrzem. Pielęgnacja daje możliwość wspólnego spędzenia czasu i to jest najważniejsze.

JAK OKAZYWAĆ MIŁOŚĆ MALUTKIEMU DZIECKU?

Każdym kontaktem, czułym słowem - tak, jak mówi ci serce. Choć maluszek nie będzie rozumiał sensu słów, wyczuje twoje emocje. Radość, spokój i miłość natychmiast mu się udzielą. Jeżeli nie wiesz, co mówić, po prostu przytul maleństwo do siebie, ponoś je na rękach. Kiedy maluszek usłyszy bicie twojego serca, od razu wyciszy się, uspokoi, może nawet zaśnie.

KIEDY PRZYCHODZI CZAS NA ZABAWĘ?

Gdy maluszek skończy 4-6 tygodni, zaczyna reagować na otoczenie. Będzie się już uśmiechał. Wykorzystaj okazję i mów do niego jak najwięcej. Baw się z nim, nachylając się nad nim, przechylając głowę na boki, by podążał za nią wzrokiem. Kiedy córka lub synek skończy 4 miesiące, frajdę sprawi mu zabawa w "A-kuku" i "Idzie raczek nieboraczek".

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas