Trudny czas ząbkowania

Nieprzespane noce, brak czasu na codzienne zajęcia, zmęczenie. To normalne u rodziców dzieci, którym wyrzynają się pierwsze ząbki. Ale to właśnie dla dziecka okres ten jest trudnym i bardzo bolesnym doświadczeniem.

Kiedy rosną pierwsze ząbki?

Reklama

Pierwszego ząbka u naszej kochanej pociechy wypatrujemy, jak wody na pustyni. Oglądamy dziąsełka i próbujemy dostrzec kawałek białego szczytu. A tu nic i nic! Dlaczego, gdy inne dzieciaczki już dawno z dumą prezentują swoje lśniące uzębienie, a nasz maluch ciągle nie ma ani jednego ząbka? W pewnym momencie ten fakt, zaczyna budzić u nas niepokój. Może malec nie jest w pełni zdrowy tak jak nam się wydaje, czemu nie dorównuje pozostałym dzieciom? A przecież nie możemy oczekiwać, że zęby będą pojawiały się u malucha na nasze zawołanie. Każde dziecko ma indywidualne tempo rozwoju i nie ma podstaw do tego, żeby coś przyspieszać. Jeśli tylko procesy rozwojowe zawierają się w standardowych normach lub nawet nieznacznie je przekraczają nie ma powodu do zmartwień. A granice normy są bardzo luźne, bo ząbkowanie pojawia się u dzieci najczęściej w okresie między 5 a 9 miesiącem życia. Dobrze jednak wiemy, że różnie to bywa z tymi terminami. Nie raz słyszeliśmy może, jak dumne mamy chwaliły się swoim koleżankom, jak to ich maluszki miały już pierwszego ząbka ok. 3 miesiąca życia? Czy to w ogóle jest możliwe? No jest, a jak wytłumaczyć fakt, że niektóre dzieci nawet rodzą się z ząbkami? Tak, więc jak widać, zęby lubią pojawiać się dużo wcześniej. A co z tymi mamami, które po 9 miesiącu życia ciągle nie mogą wypatrzeć w buzi dziecka ani jednego ząbka? Nie muszą się martwić. Dość często dzieje się tak, że zęby wyrzynają się dopiero pod koniec, a nawet po ukończeniu pierwszego roku życia. I choć najczęściej to rodzice półrocznych dzieciaków poznają już uroki ząbkowania maluchów, rozpiętość czasowa jest spora i nie trzeba się martwić zbyt wczesnym lub za późnym w naszym przekonaniu wyrzynaniem się ząbków. Warto wspomnieć, że mamy dzieci urodzonych przed czasem przewidywanego porodu też nie muszą się zamartwiać brakiem ząbków u dziecka w podanych ramach czasowych, gdyż u wcześniaków okres ten wydłuża się średnio o jeden miesiąc. Pełnym uzębieniem maluchy powinny się cieszyć ok. 3 roku życia. A jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze przecież możemy je skonsultować z lekarzem pediatrą, który leczy nasze dziecko.

Jaka kolejność?

Co prawda istnieje pewien określony szablon, który podaje dokładną kolejność wyrzynania się pierwszych ząbków u dziecka, jednak w praktyce kolejność pojawiania się ząbków może być zupełnie inna. A najczęściej ząbkowanie przebiega następująco:

Dolne siekacze wyrzynają się w okresie 5 - 10 miesiąca życia

Górne siekacze wyrzynają się w okresie 8 - 12 miesiąca życia

Boczne siekacze wyrzynają się w okresie 9 - 16 miesiąca życia

Górne kły wyrzynają się w okresie 16 - 22 miesiąca życia

Dolne kły wyrzynają się w okresie 17 - 23 miesiąca życia

Górne trzonowe czwórki wyrzynają się w okresie 13 - 19 miesiąca życia

Dolne trzonowe czwórki wyrzynają się w okresie 14 - 18 miesiąca życia

Górne trzonowe piątki wyrzynają się w okresie 25 - 33 miesiąca życia

Dolne trzonowe piątki wyrzynają się w okresie 23 - 31 miesiąca życia

Dlatego jeśli nasz maluch nie ząbkuje dokładnie według przedstawionego schematu nie zamartwiajmy się, bo czasem prawidłowe ząbkowanie może się nawet przesunąć nie tylko o klika miesięcy, ale nawet zmienić swoją kolejność. Najtrudniejsze dla dziecka ząbkowanie jest wtedy, gdy pojawiają się zaburzenia związane z wyrastaniem zębów zrośniętych ze sobą, są niewłaściwie ułożone lub jednocześnie pojawia się ich kilka na raz.

Dowiedz się więcej na temat: swędzenie | Piersi | dziecko | maluch

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje