Zapalenie spojówek

Maluch często pociera powieki oraz skarży się na ból i światłowstręt? Prawdopodobnie cierpi na popularną o tej porze roku infekcję oczu. Sprawdź, jak mu pomóc.

Zapalenie spojówek może być spowodowane różnymi czynnikami.
ThetaXstock

Typowe objawy:

Możesz podejrzewać, że brzdąc ma zapalenie spojówek, jeśli obserwujesz u niego jeden lub kilka wymienionych niżej symptomów:

swędzenie i pieczenie oczu;

łzawienie;

bardzo częste pocieranie oczu rączkami;

światłowstręt:

przekrwienie lub nawet niewielki obrzęk spojówek;

ropna wydzielina zbierająca się w worku spojówkowym.

Dlaczego choruje?

Zapalenie spojówek może być spowodowane różnymi czynnikami, m.in. uczuleniem na pyłki drzew i traw lub też zainfekowaniem oka określoną bakterią. W zależności od przyczyny, wyróżnia się:

bakteryjne zapalenie spojówek - jego przyczyną są bakterie różnego typu (m.in. gronkowiec, paciorkowiec), jego przebieg i objawy są uzależnione od rodzaju bakterii, która wywołała infekcję;

wirusowe zapalenie spojówek - powodowane przez wirusy, zwykle towarzyszą mu objawy grypy lub przeziębienia;

alergiczne zapalenie spojówek - najczęściej współistnieje z alergią wziewnej, może jednak występować zarówno sezonowo, jak i całorocznie;

proste zapalenie spojówek - wywołane przez drażniące czynniki, np. dym papierosowy, pył, ostre światło, wodę morską lub chlorowaną.

tzw. wtrętowe zapalenie spojówek - dotyczy noworodków i jest spowodowane kontaktem rodzącego się maleństwa z zakażoną Chlamydiami wydzieliną z dróg rodnych mamy.

Doraźna pomoc

Wbrew powszechnie panującej opinii, jeśli maluch ma pierwsze symptomy infekcji spojówek, wcale nie należy przemywać mu oczu rumiankiem ani herbatą - radzi dr Jurkowicz. - Napary te zawierają bowiem garbniki, które mogą dodatkowo podrażniać spojówki. Oprócz tego rumianek może również wywołać u malucha alergię - tłumaczy specjalista. - Absolutnie nie wolno też bez konsultacji z lekarzem wpuszczać dziecku do oczu żadnych kropli, które mamy w domowej apteczce. Po pierwsze dlatego, że nadużywanie preparatów z antybiotykami może spowodować u malca nieodwracalne zmiany rogówki i spojówki. Poza tym zwykłe krople do oczu mają wyjątkowo krótki okres przydatności do użycia. Po otwarciu można je przechowywać zwykle tylko do 3 tygodni - przestrzega okulistka. Jak zatem pomóc dziecku przy pierwszych objawach infekcji? - Kilkakrotnie w ciągu dnia trzeba przemywać oczka roztworem soli fizjologicznej (najlepsza jest w ampułkach, gdyż łatwo ją dozować i jej zawartość zostaje szybko zużyta po jej otwarciu). - Każde oko należy przemywać osobnym gazikiem, od zewnętrznego kącika w kierunku nosa, lekko uciskając na woreczki łzowe, które znajdują się po bokach noska - radzi okulista. Jeśli po 1-2 dniach nie nastąpi poprawa lub stan dziecka pogorszy się (np. pojawi się gorączka) trzeba udać się do lekarza.

Konieczne leki

Po zbadaniu malucha i rozpoznaniu zapalenia spojówek lekarz może pobrać wydzielinę z oka do badania bakteriologicznego, tzw. antybiogramu. Pozwala on stwierdzić, jaka bakteria jest odpowiedzialna za dolegliwości u dziecka i ułatwia szybkie dobranie skutecznego antybiotyku. Lek ten (zwykle w postaci kropli i/lub maści) trzeba podawać zgodnie ze wskazówkami lekarza. Podczas terapii należy też regularnie przemywać maluchowi oczy. - Wydzielinę usuwamy wyłącznie czystą chusteczką jednorazową lub jałowym gazikiem - dodaje dr Jurkowicz.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas