Reklama

Reklama

Przygotuj smyka do przedszkola

Twój malec wkrótce zostanie przedszkolakiem. Zastanawiasz się, co zrobić, by ułatwić mu ten edukacyjny debiut? Mamy dla ciebie kilka wskazówek.

Dotychczas twoja pociecha była tylko z tobą lub nianią, bawiła się spokojnie we własnym domu i na placu zabaw. Teraz nagle ma zostać sama, w grupie nieznanych dzieci, pod okiem nowej opiekunki. Nic więc dziwnego, że masz wiele wątpliwości. Ale widzisz także, że twoje dziecko każdego dnia jest coraz bardziej samodzielne i samo szuka kontaktu z innymi maluchami - więc to chyba odpowiedni czas, by mogło rozpocząć przedszkolną karierę?

Reklama

Na pewno sobie poradzi, jeżeli tylko trochę mu w tym pomożesz. Najlepiej zacznij nieco wcześniej, by dziecko mogło się oswoić z myślą o czekających je wkrótce zmianach i spokojnie przygotować się na ich przyjście.

Opowiedz mi, mamo

Dobrze, by zacząć rozmowy o przedszkolu na kilka tygodni przed pierwszym dniem. Wyjaśnij smykowi, że gdy skończą się wakacje, a mama i tata pójdą do pracy, zacznie chodzić do miejsca zwanego przedszkolem. Powiedz, że spotka tam nowych kolegów, z którymi będzie mógł się bawić. Koniecznie wspomnij malcowi o nowych zabawkach, które czekają na niego w przedszkolu. Wytłumacz jednak, że to zabawki dla wszystkich dzieci, jednego dnia będzie bawił się misiem, innego dnia klockami.

Zapewnij, że będzie się nim opiekowała nowa, miła pani, która nauczy go wielu fajnych zabaw i piosenek. Wyjaśnij, że wspólnie z nowymi kolegami i panią maluszek będzie jadł śniadanie, obiad i podwieczorek, razem z nimi będzie odpoczywał po obiedzie na specjalnych leżaczkach i wychodził na spacery oraz plac zabaw.

Staraj się, by twoja opowieść była zajmująca, ale nie obiecuj maluchowi niezwykłych przeżyć - dziecko mogłoby się rozczarować. Powiedz np., że na poznanie nowych kolegów potrzeba kilku dni. Uprzedź, że nie wszystkie potrawy podawane w przedszkolu będą mu smakować, ale pewnie zje również coś, czego mama nie potrafi przyrządzić, a co może okazać się prawdziwym smakołykiem.

Mów tylko o tym, co dobrego może spotkać malca w nowym miejscu. W żadnym wypadku nie strasz go, zapowiadając: "Zobaczysz, tam cię nauczą porządku" lub "Skończy się wreszcie karmienie i ubieranie, wszystko będziesz musiał robić sam!". Takie zapowiedzi sprawią, że smyk nie będzie miał ochoty poznać miejsca, w którym panują surowe reguły. Lepiej przekonuj malca, że do przedszkola mogą chodzić jedynie te dzieci, które są duże, mądre i wiele potrafią. Roztoczenie takiej wizji zachęci malca do podjęcia nowego wyzwania.

Zabawa w dorosłość

Kiedy będziesz przygotowywać swoje dziecko do rozpoczęcia przedszkolnej kariery, dobrze jest przećwiczyć z nim niektóre zajęcia. Postaraj się nie pomagać mu przy jedzeniu. Jeżeli nadal podkarmiasz smyka, zaproponuj mu: "Dziś każdy je samodzielnie. Jesteś takim dzielnym chłopcem. Spójrz, jak sprawnie nabijasz marchewkę na widelec. Potrafisz jeść jak prawdziwy przedszkolak".

Potrenujcie też leżakowanie. Dbaj o to, by około południa maluch przez kilkadziesiąt minut odpoczywał. Zaproponuj mu, że poleżycie wspólnie i będziecie wymyślać razem bajki, opowiadać, co ciekawego się ostatnio wydarzyło lub porozmawiacie o tym, co jest waszym największym marzeniem. Ważne, by przez ten czas dziecko spokojnie poleżało lub posiedziało, wyciszyło się i zrelaksowało. Jeśli przyzwyczaisz je do takiego rytuału, leżakowanie nie będzie problemem.

Dowiedz się więcej na temat: rzeczy | maluch | zabaw | dziecko | przedszkola

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje