Bajki terapeutyczne: kiedy warto je czytać dzieciom?
Ostatnio cieszą się coraz większą popularnością. O to, na czym polega fenomen bajek terapeutycznych i jaki jest ich wpływ na rozwój emocjonalny dzieci, spytaliśmy naszego eksperta.
Aleksandra Godlewska: Czytanie bajek terapeutycznych jest świetnym sposobem na to, by pomóc maluszkowi w poradzeniu sobie z jakimś problemem. Dziecko doświadcza trudnych emocji, ale nie potrafi opowiedzieć o tym, co je trapi. Jego niepokój przejawia się w zachowaniu: maluch staje się rozdrażniony, często płacze, popada w skrajne nastroje. W takiej sytuacji bajka terapeutyczna może bardzo pomóc: maluchowi w uporaniu się z trudnymi emocjami, a rodzicom w poprowadzeniu rozmowy z dzieckiem na ich temat.
Bajki terapeutyczne mogą ukoić lęk smyka i przygotować go do stawienia czoła jakiejś trudnej sytuacji, jak np. wizyta u lekarza, pójście do przedszkola czy pojawienie się rodzeństwa. W baśniowym świecie malec może utożsamić się z bohaterem i przeżyć coś, co w realnym życiu napawa go lękiem oraz poznać sposoby wyjścia z trudnej sytuacji. Maluch czuje, że skoro bohater bajki poradził sobie z problemem, to on także może to zrobić. Bajki terapeutyczne można zacząć czytać dzieciom w wieku 3-4 lat.