Reklama

Reklama

Chrzcimy dziecko

Każdy przyszły rodzic z dużą niecierpliwością oczekuje mającej pojawić się na świecie pociechy. Po jej przyjściu na świat małego człowieka świeżo upieczona mama z tatą mają do załatwienia sporo spraw urzędowych. Jeśli już się z nimi uporają, planują chrzest swojego nowo narodzonego dziecka.

Kilka słów o tradycji

Reklama

W tradycji rzymsko - katolickiej chrzest jest pierwszym i zarazem najważniejszym sakramentem udzielanym człowiekowi, który dopiero, co pojawił się na tym świecie. Najważniejszy z racji przynależności, bo po jego przyjęciu jest się w pełni członkiem Kościoła Katolickiego. Jak mówi Nowy Testament chrzest gładzi grzech pierworodny. Pierwszego chrztu zgodnie z zapisami Ewangelii Św. Jan Chrzciciel dokonał w rzece Jordan.

Formalności

Co należy zrobić, aby zamówić chrzest dziecka w parafii? Wydawałoby się, że niewiele. I tu niespodzianka, bo nie jest lekko i trzeba się trochę pogimnastykować. Przepisy kościelne mówią o tym, że chrzest powinien odbyć się w pierwszych tygodniach życia dziecka, oczywiście jak wiemy w praktyce bywa bardzo różnie. Nie wspominając o przypadkach, kiedy występuje zagrożenie życia małego bobaska, wtedy chrztu udziela się w konkretnej potrzebie.

Ostatecznie najczęstszy wiek dziecka chrzczonego to 2-4 miesiąc życia. Warto zwrócić uwagę na szczepienia, jeżeli maluch nie przyjął jeszcze tych pierwszych, trzeba dobrze się zastanowić czy nie lepiej ustalić termin dopiero po ich przyjęciu.

Jeśli już zdecydowaliśmy o tym, kiedy chcemy ochrzcić nasze dziecko, musimy wybrać się do kancelarii parafialnej w miejscu zamieszkania, aby zamówić chrzest. Obecność obojga rodziców przy zamawianiu chrztu nie jest konieczna, choć pewnie i różnie to w parafiach bywa. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, że dziecko ma opiekuna prawnego, to on załatwia wszystkie formalności. Z terminami nieraz nie jest łatwo, ponieważ często chrzty odbywają się np. tylko w drugą niedzielę miesiąca. Wydawałoby się niemożliwe, a jednak. I jak wszędzie potrzebne są dokumenty.

Jakie? Przy ustalaniu terminu należy przedłożyć akt urodzenia dziecka wydany przez Urząd Stanu Cywilnego, świadectwo sakramentu małżeństwa rodziców, - jeśli rodzice nie mają ślubu kościelnego należy okazać odpis z aktu małżeństwa cywilnego, dane rodziców chrzestnych - adresy zamieszkania, daty urodzenia, a nawet zawody.

I wreszcie, jeżeli chrzest zgłasza się w innej parafii, należy mieć pisemne pozwolenie od własnego proboszcza. Rodzice chrzestni powinni być wyznania rzymsko - katolickiego i muszą doręczyć zaświadczenie od swojego proboszcza, potwierdzające jego zgodę na zostanie chrzestnym - jednak tylko wtedy, gdy pochodzą z innej parafii.

Dla chrzestnych przekazywane są druczki do spowiedzi, które z wpisem od kapłana mają być dostarczone najpóźniej w dniu chrztu. Chrzest odbywa się w kościele lub kaplicy. Nikogo pewnie nie zdziwi fakt, że za chrzest dziecka trzeba zapłacić. Oczywiście są to dobrowolne datki, ale i zdarzają się historie, gdy słyszymy jak to ksiądz w parafii podsunął pod nos cennik.

Wybieramy ojca chrzestnego i matkę chrzestną

Jest to bardzo ważny wybór. Tak jak ma się jedną matkę i jednego ojca, tak jednych ma się rodziców chrzestnych. Kogo wybieramy? Z reguły są to osoby z najbliższej rodziny. Staramy się wybierać jedną osobę z rodziny męża i jedną z rodziny żony. Ale jeśli w naszym przeświadczeniu w rodzinie nie mamy odpowiednich kandydatów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to byli nasi przyjaciele czy znajomi.

Przy wyborze kierujemy się więzią, jaka nas łączy z branymi pod uwagę kandydatami na chrzestnych, tym, jaki mamy z nimi kontakt, czy się przyjaźnimy o pomagamy wzajemnie w razie potrzeby, ale o tym czy powierzylibyśmy im opiekę nad swoim dzieckiem, gdyby nas rodziców zabrakło. Wierzymy, że jeśli niestety tak by się stało osoby te, przyświecałyby naszemu dziecku dobrym przykładem i potrafiły odpowiednio pokierować stawianymi przez niego życiowymi krokami. Biorą pod uwagę konkretnych kandydatów na rodziców chrzestnych musimy mieć na uwadze przepisy kościelne.

Jak wcześniej było wspomniane muszą należeć do wspólnoty Kościoła Katolickiego, mieć ukończone 16 rok życia, mieć sakrament bierzmowania i prowadzić życie zgodne z zasadami wiary katolickiej. Nie może to być osoba spokrewniona z dzieckiem w linii prostej, czyli rodzice, dziadkowie, rodzeństwo dziecka.

Ojciec chrzestny wybiera dla chrzczonego dziecka świecę chrzcielną - symbol światła, natomiast matka chrzestna ma w obowiązku przygotować białą szatkę, w którą dziecko otrzymuje bezpośrednio po chrzcie, jako symbol oczyszczenia i przynależności do Kościoła. Pamiętajmy, że eleganckim zwyczajem jest poinformowanie wybranych rodziców chrzestnych o naszej decyzji osobiście i odpowiednio wcześnie - nie zostawiajmy im tej informacji na tydzień przed ustaloną datą chrztu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje