Co zmienić jesienią w pielęgnacji malca
Delikatnej skórze niemowlęcia szkodzi i suche powietrze w domu, i chłód na dworze. Dobrze dobrane kosmetyki i zabiegi zapobiegną podrażnieniom.
W listopadzie kaloryfery w domach grzeją już pełną parą, a na dworze - coraz częściej są przymrozki... Takie warunki bardzo niekorzystnie wpływają na niedojrzałą, wyjątkowo wrażliwą skórę maleństwa.
Szybciej traci ona wilgoć i przesusza się. W okresie jesienno-zimowym częściej pojawiają się też typowo niemowlęce dolegliwości, m.in.: odparzenia, potówki, Aby więc skóra była w dobrej kondycji, warto zmienić niektóre pielęgnacyjne zwyczaje, np. sięgać po kosmetyki ochronne, o nieco bogatszej kremowej konsystencji. A także wiedzieć, jak pielęgnować skórę maleństwa, gdy problemy nagle się pojawią...
Problem: Sucha skóra
Jeśli u dziecka przesuszenie skóry jest typowo sezonowym problemem, wystarczy używać do każdej kąpieli nawilżającego płynu lub kostki myjącej, tzw. syndetu. To bardzo delikatne kosmetyki, które łagodnie myją i nie naruszają naturalnej bariery hydrolipidowej.
Po kąpieli wmasuj w skórę zwykły nawilżający krem lub balsam do pielęgnacji skóry (najlepiej tej samej marki, co kosmetyk do kąpieli). Dzięki łagodnym składnikom nawilżającym skóra maleństwa szybko stanie się gładka.
Jeśli dziecko ma skórę bardzo suchą i miejscami podrażnioną, wtedy do pielęgnacji niezbędne są kosmetyki dermatologiczne, tzw. emolienty, które bardzo intensywnie nawilżają i natłuszczają.
Problem: Potówki
To małe czerwone krostki, które pojawiają się na skórze, gdy dziecku jest za gorąco. Najczęściej widać je na karku, w okolicach pach i pachwin. Aby swędzące krostki szybko znikły, kąp maluszka w krochmalu (w aptece kupisz gotowy preparat, który dodaje się do wody).
Potem delikatnie osuszaj skórę ręcznikiem i niczym nie smaruj krostek - znikną same. Jeśli dziecko ma zdrową skórę - nie smaruj jej też w tym czasie balsamem ani nie natłuszczaj oliwką.
Problem: Odparzenia
W okolicach pieluszkowych (pachwiny, pośladki) skóra staje się czerwona, zaogniona. To odparzenia. Aby szybko wyleczyć stan zapalny, nie stosuj chusteczek nawilżanych i podczas przewijania maleństwa myj pupę wodą i delikatnym mydłem dla dzieci.
Zawsze dobrze osusz skórę. Odparzenia smaruj kremem lub maścią gojącą z tlenkiem cynku, czyli substancją, która działa antyseptycznie i przyspiesza gojenie (takich preparatów nie powinno się stosować profilaktycznie). Podczas przewijania pozostawiaj dziecko, by poleżało bez pieluszki. Powietrze też przyspiesza gojenie odparzeń.
Nie przegrzewaj!
Wiele mam, z troski o swoje maleństwa, niestety ubiera je... zbyt grubo. A to osłabia kondycję skóry. U spoconego bobasa częściej pojawiają się podrażnienia, potówki, np. w miejscach, gdzie ubranko pociera skórę. Aby uniknąć tych przykrych dolegliwości, należy lżej ubierać dziecko. Tylko noworodek potrzebuje jednej warstwy więcej niż dorosły. Niemowlę najlepiej będzie czuło się w luźnych bawełnianych ubrankach. To właśnie w nich skóra dziecka oddycha najlepiej.
oprac. Anna Szafrańska