Reklama

Cyberprzemoc - dziecko pod ochroną

Nasze pociechy na co dzień posługują się internetem i telefonem komórkowym. To źródła kontaktów towarzyskich, rozrywki. Ale mogą stać się narzędziem poniżenia, ośmieszenia, zabawy kosztem innych. Nie dopuść do tego!

Mimo, że nie zostawia śladów na ciele, to bardzo boli. Sms, mail, komentarz czy zdjęcie na portalu społecznościowym mogą zranić. Zanim podpowiemy ci, jak uchronić pociechę przed takimi psychicznymi ciosami, przeczytaj, czym jest cyberprzemoc, na którą coraz bardziej narażone są nasze dzieci. Oznacza ona:

obrażanie, zastraszanie, grożenie za pomocą internetu lub telefonu komórkowego; zadawanie krępujących pytań, które przekraczają barierę intymności;

rozsyłanie zdjęć, filmików z wizerunkiem, a wbrew zgody tej osoby (np. kompromiujących);

Reklama

podszywanie się pod tożsamość innych bez ich wiedzy;

umieszczanie obraźliwych wpisów np. na blogach;

włamywanie się do maili, na profile internetowe.

Gdy pociecha jest pokrzywdzona

Jeśli okaże się, że dziecko padło ofiarą cyberprzemocy, koniecznie podejmij kroki ważne dla jego bezpieczeństwa.

Jak zareagować?

Zapewnij wsparcie psychiczne. Dziecko może odczuwać smutek, wstyd, przerażenie. Bądź blisko pociechy, rozmawiaj z nią. Nigdy nie obwiniaj jej za to, co się stało.

Odradź odpowiadanie na maile i telefony. To może jedynie wzmóc zaczepki agresora. Lepiej, by dziecko nie utrzymywało z nim żadnego kontaktu. Choć to trudne, niech zachowuje się wobec niego obojętnie.

Zarejestruj dowody przemocy. Nie kasuj obraźliwych czy zastraszających maili, sms-ów, wiadomości głosowych. Udostępnij je psychologowi, nauczycielom, nawet policji. Jeśli sprawca jest anonimowy, pomogą go odnaleźć i ukarać.

Skontaktuj się z administratorem internetu. Poproś o usunięcie z portali zdjęć oraz komentarzy krzywdzących twoje dziecko.

Jeśli dziecko jest agresorem

Taki scenariusz niestety również może się zdarzyć. Czasem to skutek braku wyobraźni, a czasem działanie świadome. Aby dziecko zrozumiało swój błąd i nie powtórzyło nagannego czynu, musisz działać.

Jak zareagować?

Zdecydowanie potęp takie zachowanie. Pociecha musi wiedzieć, że krzywdzenie innych jest niedopuszczalne i nigdy tego nie zaakceptujesz. Opisz, jak może czuć się ofiara. Powiedz, że za niektóre zachowania grożą sankcje prawne.

Zażądaj usunięcia obraźliwych treści z sieci. Niech dziecko wykasuje zdjęcia i wpisy, które naruszyły godność innego dziecka. Pociecha powinna obiecać, że nigdy tego nie powtórzy.

Pomyślcie o przeprosinach dla poszkodowanego. To nie musi być spotkanie twarzą w twarz (przez niektórych psychologów jest to wręcz odradzane). Dziecko może napisać krótki list, w jakim przeprosi za wyrządzenie krzywdy.

Ustal karę. Może nią być np.: ograniczenie dostępu do internetu, szkolnej pracowni komputerowej czy odebranie telefonu komórkowego przynajmniej na kilka dni.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy