Reklama

Czy królik to dobry prezent dla dziecka?

Akurat na to pytanie ciężko jest znaleźć prawidłową odpowiedź. Jest wiele czynników, które mogą oddalić nas od zakupu królika w prezencie dla naszego dziecka.

Jednocześnie pamiętajmy, że żadne zwierzę nie powinno być prezentem dla dziecka, gdyż może się mu bardzo szybko znudzić i to my będziemy musieli wziąć za nie odpowiedzialność.

Decyzja o zakupie jakiegokolwiek zwierzaka powinna być przemyślana i poparta wiedzą o danym zwierzęciu. Sama jestem właścicielką dwóch królików, które mają bardzo od siebie różne charaktery.  

Przede wszystkim królik, nie jest dobrym partnerem dla małego dziecka, jeśli chcemy go komuś podarować, to musi być dziecko, które jest świadome tego, iż jest to zwierzę bardzo delikatne.

Reklama

Małe dziecko, może podczas zwykłej zabawy lub przytulania "uszkodzić" naszego pupila. Króliki nie lubią być podnoszone, a jak sami wiemy małe dzieci bardzo lubią nosić zwierzaki na rączkach.  

Dziecko starsze, w wieku szkolnym, jest zdolne już do opieki nad "uszakiem" i wzięcia za niego pełnej odpowiedzialności. Odnośnie karmienia czy opieki nad królikami panuje wiele różnych teorii. Musimy pamiętać, że marchew nie jest akurat ulubionym przysmakiem naszych uszatych przyjaciół.  

Aby króliczek mógł poprawnie się rozwijać musi mieć cały czas w kuwecie siano (ściera im zęby), suszki i świeżą wodę do picia. Owoce jak i warzywa to tylko dodatek w ich piramidzie pokarmowej. Poza tym króliki są bardzo podatne na rożnego rodzaju infekcje, czasem nawet przechodzą je bezobjawowo.  

Zabawa małego dziecka z królikiem, może skończyć się dla niego tragicznie, może nawet dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych, a tym samym do jego śmierci. Nim go kupimy, np. w sklepie zoologicznym polecam odwiedzić Ośrodek Adopcyjny w Sopocie i wybrać sobie tam swojego "królisia". Tamtejsze króle, są szczepione oraz poprawnie karmione.  

Z królikiem nie pobawimy się tak samo jak z psem czy kotem, ale można go bardzo szybko oswoić i nauczyć czystości. Uszaci potrafią w taki sam sposób przyzwyczaić się do swojego właściciela, jak np. pies i nawiązać z nim specyficzną i silną więź. Nim go zakupimy, pamiętajmy że puszczone na wolności w naszych domach, będą gryźć kable, drewniane listwy czy meble - w ten sposób królik poznaje świat. Straty niestety są wpisane w wychowanie uszaków.  

Fajne jest to, że można godzinami na nie patrzeć jak się bawią czy myją (królików się nie kąpie), są wtedy bardzo śmieszne i zabawne.  

Dobrze jest, nim pomyślimy o zakupie królika, zajrzeć na stronę miniaturkabeztajemnic.com, gdyż jest to skarbnica wiedzy na temat królików.  

Tak jak wcześniej pisałam, króle mają bardzo rożne charaktery, potrafią też ugryźć np. wtedy kiedy jest zbyt mocno przytulane lub niebezpiecznie podnoszone, wprowadza to niepotrzebny stres zarówno u dziecka jak i u królika.

Dziecko może po takiej sytuacji poczuć niechęć do swojego nowego przyjaciela, a konsekwencją tego będzie to, że będziemy mu szukać innego domu. Króliki potrzebują przestrzeni, aby się wybiegać, dlatego osobiście jestem zwolenniczką "nie zamykania klatek". 

Wyprawka królicza - to na sam początek klatka większych rozmiarów, poidełko, miseczki na pokarm, zabawki aby miały co gryźć (lubią rolki po papierze toaletowym), wyściółka, paśnik na sianko no i sam królik.  

Królika nie kupujemy jeżeli wiemy, że nasze dziecko może szybko stracić zapał i motywację do opieki nad nim, poza tym króliczek potrzebuje cały czas kontaktu ze swoim opiekunem, bo jeżeli go nie ma, to staje się nieufny i "dziczeje" -  królik to wymagający kompan, potrafi się nawet obrazić, dlatego tak ważny jest odpowiedzialny opiekun, który poświeci mu na samym początku dużo swojego czasu.

Jeżeli wiemy, że na nasze dziecko w tej kwestii możemy liczyć, do gwarantuję, że kupiony przez was uszak będzie jego najlepszym przyjacielem.    

Autor: Ewa Guzowska Pedagog i terapeuta uzależnień z Centrum Zdrowia Dziecka Pegaz w Gdańsku. Ukończyła pedagogikę opiekuńczo - wychowawczą na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. W trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Nauk Społecznych. Wykładowczyni zajęć z diagnozy pedagogicznej, diagnostyki pedagogicznej, dojrzałości szkolnej.  

Link źródłowy: http://www.klubrodzica.com/krolik-dobry-prezent-dla-dziecka/

KlubRodzica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy