Czy maluszek ma moczówkę prostą?
Lekarz podejrzewa u mojego półtorarocznego synka moczówkę prostą. Na czym polega ta choroba i jak powinno się ją leczyć?
Moczówka prosta to schorzenie polegające na odczuwaniu wzmożonego pragnienia i zwiększonym wydzielaniu moczu.
Choroba ta wynika z zachwiania równowagi hormonalnej i niedoboru substancji ograniczającej ilość wytwarzanego moczu, która jest produkowana w ośrodkowym układzie nerwowym. Zaburzenia, których rezultatem jest moczówka, mogą mieć zróżnicowane tło. Może być to efekt doznanego urazu głowy (złamanie kości podstawy czaszki), zabiegu neurochirurgicznego, stanu zapalnego układu nerwowego, a nawet guza. W nielicznych przypadkach schorzenie ma charakter uwarunkowany genetycznie i jest dziedziczne. U wielu osób (ok. 20 procent) objawy moczówki mogą też wystąpić bez wyraźnej przyczyny. Główne symptomy choroby to wzmożone pragnienie i oddawanie obfitych ilości jasnego moczu. U starszych dzieci może dojść do wystąpienia moczenia nocnego. Chore maluchy nie pocą się, są blade i nie mają apetytu. Potwierdzeniem rozpoznania może być wydalanie ponad 4 l moczu dziennie. Mocz jest słabo zagęszczony, o ciężarze właściwym 1,001-1,005. Aby odróżnić moczówkę od chorób nerek, oznacza się biochemiczne parametry wydolności nerek, takie jak mocznik i kreatynina (powinny mieścić się w normie).
Leczenie polega na wyeliminowaniu pierwotnej przyczyny zaburzeń oraz regularnym, prawidłowym nawadnianiu malca.
Na pytania rodziców dotyczące zdrowia dziecka odpowiada: dr Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra, neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.