Czy wycinać migdałki?
Poglądy specjalistów w tej sprawie nie zawsze są jednakowe. Większość lekarzy zgadza się w kwestiach dotyczących usuwania migdałka gardłowego (tzw. trzeciego).
Więcej wątpliwości pojawia się natomiast przy ustalaniu wskazań do usunięcia migdałków podniebiennych. O opinię poprosiliśmy naszego eksperta.
Lek. med. Barbara Gierowska - Bogusz:
Rzeczywiście w kwestii usuwania migdałków zdania laryngologów i pediatrów są podzielone. Usunięcie trzeciego migdałka (tzw. adenotomię) zaleca się wtedy, kiedy jest on tak duży, że uniemożliwia dziecku normalne oddychanie przez nos, co prowadzi do przewlekłych i nawracających infekcji ucha środkowego, gardła i dolnych dróg oddechowych oraz zatok przynosowych, a także częstych bezdechów nocnych.
Specjalista może skierować dziecko na zabieg również wtedy, gdy konsekwencją zaburzeń w oddychaniu jest nieprawidłowy zgryz.
W przypadku migdałków podniebiennych podejście lekarzy jest zwykle bardziej konserwatywne. Większość laryngologów zaleca bowiem przycięcie (czyli częściowe usunięcie) migdałków tylko wtedy, gdy są one na tyle duże, że dziecko ma kłopoty z połykaniem pokarmów.
Zabiegi na migdałkach są przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym.
Trwają około pół godziny. Zwykle już następnego dnia mały pacjent może wrócić do domu.