Czysta woda dla zdrowia
Maluszek potrzebuje jej nie tylko do picia, ale również do kąpieli. Dlaczego tak ważne jest to, by była jak najlepszej jakości?
Organizm niemowlęcia każdego dnia potrzebuje około 1 litra płynów. Jego ciało aż w 80 procentach składa się z wody! Komórki młodziutkiego organizmu zawierają znacznie więcej wody, niż komórki dorosłego, w związku z tym niemowlę, które nie waży jeszcze 10 kg potrzebuje ok. 100 ml wody na każdy kilogram masy ciała (dorosły - 30 ml na kilogram).
Źródło siły
Woda jest niezbędna do większości ważnych procesów w organizmie. Jakość pitych płynów ma więc bezpośredni wpływ na zdrowie maleństwa! Powinnaś zatem dawać mu wodę, która jest przebadana i wolna od zanieczyszczeń (najlepiej butelkowaną), posiada atest PZH i rekomendację do spożycia dla niemowląt (wydaną np. przez Instytut Matki i Dziecka). Najlepsze dla maluszków są tzw. wody niskozmineralizowane (nadmiar składników mineralnych niepotrzebnie obciąża nerki dziecka). Pamiętaj, że organizm szkraba nie zawsze potrafi sobie skutecznie radzić z zanieczyszczeniami obecnymi w wodzie z kranu lub ze studni (np. środkami chemicznymi, bakteriami, glonami). Dlatego w pierwszym roku życia do picia, przygotowania mleka i gotowania najlepiej używać niegazowanej wody z butelki.
Prawdziwa przyjemność
Do codziennej kąpieli maluszka bez obaw możesz używać wody z kranu. Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, kup dobrej jakości filtr do wody, który poprawi jej jakość. Wody do kąpieli nie musisz dodatkowo odkażać (ta z wodociągu jest przebadana i nie szkodzi skórze maleństwa). Może być jednak "twarda" (ze względu na większe ilości związków wapnia, magnezu i żelaza). Taka woda sprzyja przesuszeniu naskórka. Aby ją odpowiednio zmiękczyć, wystarczy dodać do wanienki niewielką ilość płynu do kąpieli - sprawi, że skóra dziecka będzie miękka, gładka i nawilżona. Jednak buzię niemowlęcia, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, lepiej myć przegotowaną i ostudzoną wodą (oczka dziecka są bardzo wrażliwe i podatne na infekcje, podobnie brzuszek - jeżeli kranówka dostanie się do ust).
Twarz maleństwa lepiej przemywać gazikiem zwilżonym przegotowana wodą!
Zmiana klimatu - zmiana wody
Zaplanowaliście wakacje w innym rejonie Polski lub za granicą? Organizm maluszka może zareagować na zmianę wody. Mimo że np. dziecko wcześniej nie miało problemów ze skórą, po wyjeździe na policzkach, rączkach i nóżkach naskórek może być szorstki i przesuszony. Wówczas pomogą kosmetyki nawilżające dla niemowląt z pantenolem i naturalnymi olejkami, np. z wiesiołka. Zmiana wody może także wywołać niepożądaną reakcję ze strony układu pokarmowego (luźniejsze kupki i śluz, ból brzuszka). Wystarczy, że woda będzie miała inny skład chemiczny niż ta, z którą ma do czynienia na co dzień (związki mineralne mogą podrażnić delikatny układ pokarmowy maluszka). Dlatego na wakacje lepiej zabrać zapas sprawdzonej wody lub kupić ją na miejscu. Powinnaś także zachować te same co w domu zasady przygotowywania posiłków.
Wodę do spożycia dla maleństwa, nawet mineralna najlepiej przegotować!
Odwodnienie bywa niebezpieczne
Organizm maluszka nie potrafi sobie jeszcze skutecznie radzić ze znaczną utratą wody, ponieważ nie ma w pełni rozwiniętych mechanizmów, które chronią przed odwodnieniem (np. nie umie zagęszczać moczu). Dlatego choroby przebiegające u niemowlęcia z wysoką gorączką, której towarzyszą wymioty i biegunka (powodujące szybką utratę wody), są niebezpieczne. O odwodnieniu świadczy sucha od kilku godzin pieluszka (niewielkie ilości moczu), płacz bez łez, podkrążone oczka, zapadnięte ciemiączko, suchość w ustach, pobudzenie a następnie nienaturalna senność. Takie zachowanie dziecka zawsze powinno być sygnałem alarmowym! Maluch musi jak najszybciej otrzymać kroplówkę. Znaczne odwodnienie bezpośrednio zagraża życiu maleństwa!
Odwodnione dziecko jak najszybciej powinno znaleźć się pod opieka lekarską.