Dekoder płaczu
Czasami maluszek tylko cichutko łka, innym razem - głośno zawodzi. Sprawdźmy, co próbuje w ten sposób powiedzieć.
Przez pierwsze miesiące życia maleństwo nie potrafi przekazać słowami, że chce się do ciebie przytulić, ma mokro albo jest głodne. O tym wszystkim informuje cię za pomocą łez, gestów i min. Jednak każdą ze swoich potrzeb wyraża innym rodzajem płaczu i odmiennym zachowaniem. Jeśli chcesz wiedzieć, czego pragnie twój maluszek, musisz wsłuchać się w jego łkanie i nauczyć się je rozróżniać. Wtedy dowiesz się, co on do ciebie "mówi" i będziesz mogła mu pomóc. Zrozumienie jego języka ułatwi ci nasz "dekoder".
Marudzenie przechodzące w płacz
Początkowo niemowlę tylko marudzi. Po chwili zaczyna płakać z krótkimi przerwami, a następnie rytmicznie łkać "łaa-łaa-łaa".
Zachowanie: Dziecko wierci się, wyciąga szyję i otwiera usta. Wkłada piąstkę do buzi i porusza wargami, jakby ssało. Może je oblizywać, "szukać" ustami kołderki albo ssać rękaw kaftanika.
Powód: Maluszek może być głodny.
Co robić: Przez pierwsze tygodnie życia maleństwo może domagać się jedzenia co 1-2 godziny. Ma niewielki żołądek, dlatego je często w małych ilościach. Nakarm więc maluszka, nawet jeśli niedawno ssał pierś. Natomiast jeśli niemowlę skończyło trzy miesiące, samo już decyduje, kiedy chce jeść. Dlatego podawaj mu pierś wtedy, gdy jej zapragnie. Dzięki temu zyska poczucie bezpieczeństwa i spokój. Ty zaś będziesz miała pewność, że nie jest głodne, gdy za niedługi czas znowu zacznie płakać.
Gwałtowne bardzo głośne łkanie
Malec nagle zaczyna płakać. Początkowo głośno krzyczy, potem następuje krótki bezdech i znów pojawia się kilka głośnych krzyków. Płacz nie ustaje nawet wtedy, gdy bierzesz maleństwo na ręce. Zachowanie: Dziecko zaciska oczy i je mruży. Szeroko napina lub rozciąga usta. Jego ciało jest całe spięte oraz usztywnione. Podkurcza nogi do brzucha, zaciska piąstki. Może też machać rączkami i nóżkami.
Powód: Boli go brzuszek.
Co robić: Okrężnymi ruchami przez około 10 minut masuj brzuszek dziecka. Czynność tę wykonuj zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.
Kapryśne, nieregularne marudzenie
Jeżeli szybko nie reagujesz na te pierwsze sygnały, maluszek zaczyna głośniej, dłużej i intensywniej płakać.
Zachowanie: Podczas leżenia w łóżeczku malec wygina się, przekręca z boku na bok. Powoli zamyka i szybko otwiera oczy, ziewa. Jeśli zaś trzymasz go na rękach, wije się, odsuwając się od ciebie.
Powód: Jest zmęczony.
Co robić: Połóż dziecko do łóżeczka. Usiądź przy nim, pogłaszcz je lub leciutko ukołysz. To pozwoli mu zasnąć.
Złość zamieniająca się w płacz
Początkowo niemowlę tylko marudzi i łatwo się złości. Potem jednak zaczyna płakać.
Zachowanie: Brzdąc wkłada paluszki do buzi, ślini się, gryzie zabawki. Powód: Bolesne ząbkowanie.
Co robić: Podawaj dziecku schłodzone w lodówce gryzaki. Jeśli to nie pomaga, smaruj jego dziąsła żelem przeciwbólowym, np. Calgel, Bobodent, Dentinox-Gel N.
Nasilone oraz ciągłe kwilenie
Wzięty na ręce, uspokaja się, ale po chwili znowu płacze.
Zachowanie: Smyk wierci się, ciągle zmienia pozycję, przenosząc pośladki z boku na bok.
Powód: Ma mokrą pieluszkę.
Co robić: Przewiń dziecko i posmaruj mu pupę kremem przeciw odparzeniom. Podczas zmiany pieluszki mów do niego czule, masuj jego stopy.
Bardzo delikatne "miauknięcia"
Ten rodzaj płaczu zwykle jest poprzedzony przez zaczepianie, np. gaworzenie. Ustaje, gdy tylko weźmiesz dziecko na ręce.
Zachowanie: Maluszek rozgląda się na boki, szuka cię wzrokiem. Powód: Chce, byś go przytuliła.
Co robić: Pomasuj brzdącowi plecy, czule mówiąc do niego. Jeśli to nie pomoże, przytul go, by poczuł, że jesteś bardzo blisko.
Długi intensywny płacz
Podobny do tego, kiedy maluch jest zmęczony. Jednak ten płacz zwykle pojawia się, gdy w ciągu dnia sporo się działo lub smyk ma dość zabawy, a ktoś próbuje go czymś zająć.
Zachowanie: Niemowlę odwraca głowę od osoby, która go zabawia. Chaotycznie rusza rękami i nóżkami. Może też ssać język, dlatego rodzice często mogą myśleć, że jest głodne.
Powód: Za dużo wrażeń. Układ nerwowy dziecka nie jest jeszcze dojrzały i dlatego maluszkowi trudno ogarnąć dużą dawkę wrażeń (głośne rozmowy, kolorowe zabawki, itp.). Płacząc, broni się przed nadmiarem bodźców.
Co robić: Wyłącz telewizor, ścisz muzykę. Połóż dziecko do łóżeczka, by odpoczęło i się wyciszyło.
Marudzenie podobne do zadyszki
Gdy nie zwracasz na to uwagi, maluch zaczyna płakać.
Zachowanie: Dziecko wierci się, jest spocone oraz gorące. Ma wypieki na buzi i dosyć szybko oddycha.
Powód: Jest mu za ciepło.
Co robić: Sprawdź, jaka jest temperatura w mieszkaniu. Idealna dla dziecka to około 21°C. Przebierz maluszka w coś lżejszego, daj mu pić.
Połączony z drżeniem dolnej wargi
Maluszek dosyć głośno płacze, a jego usta są sinawego koloru.
Zachowanie: Dziecko trzęsie się. Ma gęsią skórkę, chłodne ramiona, zimne stopy, ręce oraz nos.
Powód: Jest mu zimno. Co robić: Najczęściej maleństwo marznie podczas kąpieli i przewijania. Dlatego w trakcie tych zabiegów miej pod ręką ciepły kocyk, którym przykryjesz malca. Ciche i żałosne kwilenie
Płacz maluszka jest nosowy oraz o niskim tonie. Dziecko może być też bardzo rozdrażnione lub podejrzliwie spokojne i apatyczne.
Zachowanie: Nie chce jeść, odsuwa pierś albo przerywa ssanie, próbując złapać oddech (jeśli ma katar). Może też mieć podwyższoną temperaturę.
Powód: Dziecko złapało jakąś infekcję.
Co robić: Skontaktuj się z lekarzem. Na własną rękę nie podawaj niemowlakowi leków - to zawsze wymaga konsultacji z pediatrą.