Dobry wzrok od małego
W dużym stopniu masz wpływ na to, jak będzie widziało twoje dziecko. Oto praktyczne porady.

Zapobieganie kłopotom
Zapewnij maluchowi właściwą dietę - dziecko powinno regularnie spożywać pokarmy zawierające witaminy: A, C i E oraz luteinę i zeaksantynę. Są to m.in.: żółtka jaj, produkty mleczne, wątróbka, marchewka, groszek, kukurydza, sałata.
Chroń przed ostrym światłem - w słoneczny dzień zakładaj dziecku okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV lub kapelusik z rondem; w domu używaj średnio mocnych żarówek, a w telewizorze i monitorze komputera ustaw średnio jasny obraz.
Nie dopuszczaj do przemęczenia oczu - dziecko może spędzać przed telewizorem lub komputerem najwyżej godzinę dziennie. Co 20 min powinno robić przerwę. Pilnuj, by zachowało odpowiednią odległość - min. 3 m od telewizora i 1 m od monitora.
Kontroluj wzrok pociechy u okulisty - zwłaszcza jeśli ty lub tata dziecka macie wadę wzroku (maluch powinien być zbadany już w pierwszych miesiącach życia).
Objawy do konsultacji
Bóle głowy (pojawiające się np. podczas pisania lub czytania) - mogą świadczyć o nadwzroczności (dziecko słabo widzi bliskie obiekty).
Trudności z rozpoznawaniem oddalonych obiektów - mogą być spowodowane krótkowzrocznością (dziecko słabo widzi z daleka).
Bóle oczu i głowy, stany zapalne gałek ocznych - bywają związane z astygmatyzmem (dziecko widzi niewyraźnie i z bliska i z daleka).