Jak być aktywną mamą z dzieckiem
Będąc mamą nadal możesz żyć aktywnie. Jak dbać o siebie i maleństwo? Oto nasze podpowiedzi.
Kiedy masz energię, jesteś radosna i tryskasz pomysłami, dajesz więcej szczęścia swojemu dziecku. Masz dużo możliwości, aby jednocześnie dbać o siebie i maleństwo. Możesz korzystać z wielu udogodnień: wysokiej jakości żywności dla niemowląt, akcesoriów dla aktywnej mamy i malucha czy internetu z dostępem do fachowej wiedzy. Wykorzystaj czas opieki nad maleństwem najlepiej, jak potrafisz. Od czego powinnaś zacząć? Mamy dla ciebie 7 sprawdzonych podpowiedzi. 1. Dostosuj plan zajęć do aktywności malca
Dziecko potrzebuje codziennej rutyny - stałych pór posiłków, spacerów i drzemki. Dzięki temu nabiera poczucia bezpieczeństwa, ma dobry apetyt, lepiej śpi i rozwija się. Noworodek śpi do 16 godzin na dobę, kilkumiesięczny malec ok. 12-14 godzin. To daje ci wiele możliwości! Kiedy dziecko w ciągu dnia ucina sobie drzemkę, ty wykonuj niezbędne prace domowe, a jeśli potrzebujesz chwili wytchnienia - również odpocznij. Planuj prace tak, by co drugi dzień wygospodarować kilka godzin dla siebie.
2. Gimnastykuj się wraz z niemowlęciem
Ruch nie tylko wpływa korzystnie na kondycję mięśni. Aktywność fizyczna wyzwala w organizmie produkcję endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Dzięki nim poprawia się nastrój i przybywa energii. Wystarczy 20 minut zabawy dziennie! Możesz układać się z dzieckiem na dywanie i unosić je w górę i w dół lub kołysać na boki. Trzymając go pod pachy, wykonuj przysiady, skłony i inne płynne ruchy. Ćwiczenia dają dziecku wiele radości. Twój dotyk działa na nie kojąco, a ruch kołyszący stymuluje jego zmysł równowagi i zwiększa zdolność uczenia się.
3. Dbaj o dietę, która wspomaga odporność
Maluszki, zwłaszcza po odstawieniu od piersi, powinny otrzymywać odpowiednie mleko modyfikowane oraz kleiki lub kaszki mleczne, a po 6. miesiącu także zupki jarzynowe, przeciery owocowe, soki, itp. Spożywanie mleka oraz kaszek z prebiotykami (substancjami podobnymi do tych, które występują w mleku matki), sprzyja tworzeniu się odpowiedniej flory jelitowej. Ty także powinnaś troszczyć się o swój jadłospis, by wzmacniać organizm i nabierać energii do opieki nad maleństwem. Wybieraj wysokiej jakości produkty: owoce, warzywa, jogurty naturalne z kulturami pożytecznych bakterii. Dzięki lekkostrawnej diecie będziesz czuła się świetnie i szybko zrzucisz zbędne kilogramy.
4. Uśmiechaj się i ciesz każdą chwilą
Kilka minut śmiechu dziennie doskonale odpręża i daje potężny zastrzyk energii. Śmiejąc się, dotleniasz organizm i neutralizujesz szkodliwe działanie hormonów stresu. Śmiech zapewnia gimnastykę mięśniom brzucha, które... masują organy wewnętrzne, co poprawia trawienie. Szukając okazji do radości, rozładowujesz napięcie (dziecko doskonale wyczuwa emocje rodziców i powiela ich zachowania). Im mniej zestresowana jest mama, tym bardziej pogodne jest maleństwo. Z półtoramiesięcznym maluchem możesz ćwiczyć uśmiechy i bawić się w a-kuku. Z kilkumiesięcznym brzdącem możesz stroić miny i bawić się w łaskotki.
5. Szukaj towarzystwa innych mam
Wychodząc na codzienny spacer, umawiaj się z innymi mamami. Odwiedzaj parki i place zabaw. Twoje dziecko skorzysta na spotkaniach ze starszymi od siebie maluchami (zabawa to dla niego najlepszy sposób nauki, a inne dzieci są świetnymi nauczycielami). Ty z kolei będziesz miała okazję do wymiany doświadczeń. Możecie umówić się w kawiarni, wybrać do galerii, a nawet do kina!
6. Odkrywaj nowe pasje i unikaj telewizji
Oglądanie TV pochłania wiele czasu i absorbuje uwagę - twoją i malucha. Migoczący ekran szybko uzależnia niemowlę, ograniczając inne jego aktywności. Lepiej, by dziecko do 3. roku życia nie przebywało w sąsiedztwie włączonego odbiornika. Jeśli szukasz odskoczni, poproś męża o opiekę nad dzieckiem i czasami na dwie godziny wyrwij się z domu. Urlop wychowawczy możesz wykorzystać na zrobienie prawa jazdy, kursu językowego, itp. A jeżeli możesz pogodzić opiekę nad dzieckiem i pasję - nie trać czasu! Rób dziecku zdjęcia, zapisz się z nim na basen (na zajęcia z pływania dla niemowląt - można się zgłosić już z 2-miesięcznym dzieckiem). Zacznij chodzić na aerobik (niektóre kluby prowadzą zajęcia dla młodych mam).
7. Bądź on-line, a wiele zyskasz
Internet daje bardzo wiele możliwości. Przede wszystkim dzięki niemu masz stały dostęp do informacji. Możesz zrobić zakupy, podyskutować z przyjaciółką przez Sky'pa czy Gadu-Gadu, odnaleźć strony o zdrowiu i rozwoju małego dziecka, pisać pamiętnik i zamieszczać zdjęcia. Wiele portali oferuje porady ekspertów: pediatrów, dermatologów, dietetyków. Korzystaj więc ze sprawdzonych informacji, czytaj i bądź na bieżąco. Internet jest też kopalnią pomysłów dotyczących pielęgnacji i żywienia malucha. Znajdziesz w nim wiele propozycji ciekawych zabaw oraz miejsc, które można odwiedzić z maluchem (np. www.aktywnazdzieckiem.interia.pl).