Reklama

Jak długo karmić piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by matki karmiły piersią swoje maleństwa przez pierwsze sześć miesięcy ich życia. Zalecenie to zostało zaaprobowane przez wiele państw.

Jednakże najnowsze badania, opublikowane niedawno w British Medical Journal, dowodzą, że czteromiesięczny okres karmienia piersią jest najbardziej optymalny dla zdrowia niemowląt. Badania wykazały, że niemowlęta karmione w pierwszych sześciu miesiącach wyłącznie piersią wykazują większe ryzyko zachorowalności na anemię, co w dalszej kolejności może wywoływać niepożądane problemy natury ruchowej, psychospołecznej oraz umysłowej. Ponadto najnowsze badania wskazują na zwiększoną liczbę przypadków występowania alergii pokarmowych oraz wyższe ryzyko zachorowalności na celiakię - chorobę o podłożu immunologicznym, objawiającą się występowaniem zaburzeń trawienia, której przyczyną jest trwała nietolerancja glutenu.

Reklama

Autorzy badania zauważają jednak, że niemowlęta karmione piersią do szóstego miesiąca życia są mniej podatne na różnego typu infekcje. Dlatego też raport doradza, by dzieci z biednych krajów, gdzie zachorowalność i umieralność z powodu infekcji jest wysoka, były karmione piersią przez pierwsze pół roku.

Co na to Światowa Organizacja Zdrowia?

WHO odrzuca zarzuty jakoby rekomendacje odnośnie długości karmienia dzieci piersią były oparte na badaniach sprzed wielu lat. Rzecznik prasowy organizacji twierdzi, że dane są systematycznie aktualizowane, a ostatni taki przegląd miał miejsce w 2009 r. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła wątpliwości odnośnie obiektywizmu rewelacyjnych badań opublikowanych niedawno, gdyż część ich autorów ma rzekome powiązania z przemysłem produkującym pokarm dla niemowląt.

Co powinny zrobić karmiące mamy?

Trudno jednoznacznie ocenić, kto ma rację, dlatego należy podchodzić do tej kwestii zdroworozsądkowo. Pewnym jest, że dziecko powinno dostawać zbilansowane jedzenie, a wprowadzanie do jego diety stałych pokarmów powinno odbywać się stopniowo. Czy będzie to pod koniec czwartego miesiąca, czy w szóstym, powinno zależeć od mamy, która ma najlepsze wyczucie, kiedy jej maluch jest gotowy do odstawienia od piersi.

Karolina Ruszkiewicz

Źródła: www.nature.com, http://www.nature.com/news/2011/110114/full/news.2011.19.html, wykorzystano informacje z artykułu o Celiakii w www.zdronet.pl

zdronet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy