Reklama

Jak najlepiej wyciszyć maleństwo?

Każde niemowlę ma wiele powodów do łez: może dokuczać mu ból brzuszka, chłód, może też czuć niepokój przed rozstaniem z mamą.

- Trzeba pamiętać, że płacz jest dla tak małego dziecka jedynym sposobem na wyrażenie emocji. W ten sposób smyk komunikuje bliskim swoje potrzeby - wyjaśnia dr Agnieszka Jarymowicz. - Rodzicom niekiedy trudno jest ustalić, o co w danej chwili chodzi synkowi lub córce. Najczęściej stosowaną metodą uspokojenia malca jest podanie mu piersi czy butelki.

Tymczasem po zachowaniu szkraba można się domyślić, dlaczego wyraża niezadowolenie i zaspokoić jego potrzeby - mówi pediatra.

Przyjrzyj się zatem zachowaniu dziecka:

● Jeżeli budzi się po drzemce, niespokojnie kręci główką na boki, otwiera usta i wydaje chrapliwe dźwięki, zapewne jest głodne. Jak najszybciej podaj mu wtedy pierś albo mleko modyfikowane.

Reklama

● Gdy maluch płacze, potem na chwilę się uspokaja, a następnie zaczyna krzyczeć coraz głośniej, prawdopodobnie jest zmęczony lub znudzony. Przytul go wtedy, pokołysz, pochodź z nim po domu.

● Napad rozpaczliwego szlochu, któremu towarzyszy podkurczanie nóżek, zaciskanie piąstek oraz wzdęty brzuszek, może świadczyć o ataku kolki. W takiej sytuacji spróbuj pomasować brzuch maleństwa. Użyj do tego celu oliwki albo mleczka - ułatwi ci to zadanie.

Czasami jednak maluch płacze po prostu dlatego, że potrzebuje zainteresowania i kontaktu z tobą. Sprawdź zatem, co możesz robić na co dzień, żeby szkrab czuł się szczęśliwy i nie miał zbyt często powodów do marudzenia.

W ciągu dnia

Kiedy twoja pociecha zaczyna płakać, a jest przewinięta, nakarmiona i wydaje ci się, że niczego nie powinno jej brakować, weź ją na ręce i mocno przytul. To najprostszy i niezawodny sposób na wyciszenie dziecka. - Zmiana pozycji ciała z leżącej na pionową, kontakt z ciepłą skórą i bicie serca rodzica działają od razu - przekonuje dr Jarymowicz. Zwłaszcza w objęciach mamy smyk czuje się dobrze, bo jej głos i zapach przypominają mu czas, który spędził w jej brzuchu.

Przed zaśnięciem

Szczególnie dużo czułości maluszek potrzebuje wieczorem, kiedy zbliża się pora snu. Dlatego tak ważny jest rytuał kąpieli i układania niemowlęcia w jego łóżeczku. Jak należy postępować, żeby wyciszyć maleństwo? Przede wszystkim przestrzegaj stałej pory kąpieli i wykonuj wszystkie czynności w tej samej kolejności. Smyk bowiem o wiele mniej marudzi, gdy wie, co go czeka.

Rozbierając malca i wkładając go do wanienki, przemawiaj do niego spokojnie i czule. Kiedy myjesz swoją pociechę, staraj się, by twój dotyk był dla niej przyjemny. Po kąpieli delikatnie osusz ciałko malca ręcznikiem i zrób dziecku masaż relaksujący.

Przyda ci się do tego celu mleczko nawilżające (nalej niewielką ilość kosmetyku w zagłębienie swojej dłoni i poczekaj chwilę, żeby trochę się ogrzał). Powolnymi, długimi ruchami masuj brzuszek, rączki i nóżki szkraba. Możesz go także po prostu głaskać. Po kilku minutach załóż synkowi lub córeczce piżamkę i nakarm maleństwo. Wszystkie te zabiegi powinny pomóc ci wyciszyć dziecko, dzięki czemu spokojnie zaśnie.

Nasza rada: Staraj się nie podawać zbyt często dziecku smoczka. Malec nie będzie później chciał z niego zrezygnować.


Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy