Reklama

​Jak wybrać się z dzieckiem góry

Wakacje sprzyjają wycieczkom w mniejsze lub większe góry. Postaramy się podpowiedzieć, jak wybrać trasę i jakie rzeczy zabrać, aby wspólna wycieczka była przyjemnością.

Wszelkie plany wypraw górskich należy zestawić z własnymi możliwościami. Jeżeli przez cały rok siedzimy za biurkiem, a tylko w okresie urlopowym mamy okazję wybrać się na szlaki, to lepiej rozpocząć wyprawy od mniejszych pasm górskich. Często może się okazać, że nawet w najbliższej okolicy znajdują się wzniesienia i szlaki turystyczne, które z powodzeniem nadają się na górską zaprawę.

Niestety wielu rodziców stawia sobie podczas urlopów wysoko poprzeczkę. Od razu chcą się wybrać w Tatry i zdobywać najwyższe szczyty. Nie jest to jednak dobry pomysł, zwłaszcza, gdy wybieramy się z małymi dziećmi. Dla nich zdecydowanie atrakcyjniejsze będą szlaki w dolinach lub niższe góry z pasm Beskidów, Karkonoszy czy Bieszczad.

Reklama

Przede wszystkim planowanie

Dobre planowanie wspólnej wycieczki warto zacząć od zakupu i dokładnej analizy mapy regionu, który chcemy odwiedzić. Warto skorzystać też z portali turystycznych, które umożliwiają zaplanowanie trasy, podając od razu długość szlaku, a także pokazując jego przebieg i przewyższenia. Już na tym etapie łatwo się zorientować czy wymarzona wycieczka jest odpowiednia dla nas i przede wszystkim dzieci.

Posiadanie mapy regionu, po którym się poruszamy to wręcz obowiązek. Publikacje te nie są drogie, a mogą znacząco ułatwić życie. Pozwalają zorientować się w terenie, ocenić jak daleko jest jeszcze do celu, a w przypadku załamania pogody, pozwalają na wybór najszybszej drogi powrotnej. Większość map turystycznych pokazuje też czas przejścia szlaku. Warto pamiętać, że przy wycieczce z dziećmi czas przejścia może się znacząco wydłużyć.

Przede wszystkim planowanie

Podstawą udanej wyprawy są dobre buty. Co roku słyszy się historie o rodzicach, którzy w klapkach i tenisówkach wybierają się nawet na osławioną Orlą Perć, licząc, że przecież jakoś to będzie. Dlatego odpowiednie obuwie to konieczność. Najlepiej aby dobrze zabezpieczały kostkę, a podeszwa była na tyle gruba, aby ułatwiać wędrówkę po kamienistych szlakach. Buty dziecięce nie mogą też być za ciężkie, bo maluchy szybko się w nich zmęczą. W tym roku w lipcu głośno było o nieodpowiedzialnym ojcu, który na Orlą Perć zabrał pięcioletniego syna. Nie mieli mapy, wody i odpowiednich ubrań. Wycieńczonych i wyziębionych turystów uratowali dopiero TOPR-owcy, przewożąc ich helikopterem do Zakopanego.

Ponieważ pogoda w górach potrafi zmieniać się bardzo szybko, na dno plecaka powinny trafił peleryny lub kurtki przeciwdeszczowe. Do tego co najmniej jedna sztuka cieplejszej odzieży z długim rękawem. Niezbędne jest zabranie odpowiedniej ilości wody i jedzenia. Warto tutaj przyjrzeć się mapie i sprawdzić, gdzie będzie można uzupełnić zapasy. Na wyższych górskich szlakach próżno szukać źródeł, a brak wody może być niebezpieczny. Koniecznie zabieramy też czapki przeciwsłoneczne, które okażą się niezbędne na odsłoniętych stokach czy graniach. Tam przyda się też krem z filtrem, bo mimo niższych temperatur górskie słońce opala równie skutecznie, jak na plaży.

W plecaku podczas wędrówki zawsze powinna znaleźć się mapa, latarka i czekolada. O zaletach mapy pisaliśmy już wcześniej, ale wyjaśnijmy po co zabieramy latarkę. Może się zdarzyć, że na skutek złego obliczenia czasu przejścia trasy, pobłądzenia lub z innych powodów, zostaniemy po zmroku w górach. Latarka przyda się też, gdyby potrzebna była nam pomoc ze strony ratowników. Dużo łatwiej będzie im zlokalizować turystów, gdy zaznaczą swoją pozycję błyskami światła. Z kolei czekolada to najprostszy sposób na uzupełnienie energii i zyskanie sił na dalszą wędrówkę.

Ostatnim niezbędnym elementem ekwipunku jest telefon komórkowy, wsparty powerbankiem. Przed wyruszeniem na szlak warto dodać do listy numery do Górskiego lub Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także zainstalować zalecane przez te instytucje aplikacje.

Oczywiście maluchy też mogą mieć swoje plecaki. Warto pamiętać, aby nie były za ciężkie i ograniczyć liczbę zabawek, które chcą zabrać milusińscy. Natomiast koniecznie trzeba wstawić tam butelkę z wodą i jakieś przekąski, którymi można szybko uzupełnić wyczerpującą się w górach energię.

Przede wszystkim rozsądek

Wyjście z dzieckiem w góry może być wspaniałą przygodą. Aby tak było, trzeba sprawdzić prognozę pogody i na bieżąco reagować na jej zmiany. Dopasowując trasę do możliwości dzieci i warunków pogodowych będziemy mieli pewność, że wszyscy wrócą z wyprawy zadowoleni i bezpieczni.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: góry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy