Reklama

Jaki to jest katar

Zuważyłaś, że po powrocie ze spaceru, brzdącowi zaczęło kapać z noska. Myślisz sobie: "Pewnie ubrałam go zbyt ciepło, przegrzał się, gdy biegał po parku i teraz będzie przeziębiony".

Nie stawiaj jednak diagnozy zbyt pochopnie. Przyczyną kataru nie zawsze jest infekcja. Istnieje prawdopodobieństwo, że katarek, który dręczy malca, ma podłoże alergiczne. Jak możesz to sprawdzić? Obserwuj uważnie dziecko, korzystając z naszych wskazówek i podpowiedzi.

RÓŻNE PRZYCZYNY

Zarówno katar zapowiadający przeziębienie, jak i taki, który świadczy o alergii, pojawiają się niespodziewanie, jednak z zupełnie innych powodów. Jeśli to infekcja: Malec ma katar, bo zaraził się wirusami lub (rzadziej) bakteriami. Pociąganie nosem jest wówczas pierwszym zwiastunem rozpoczynającego się przeziębienia. Pojawia się zwykle wtedy, gdy układ odpornościowy smyka jest osłabiony nagłymi zmianami pogodowymi: najczęściej na przełomie jesieni i zimy oraz w okresie wiosennego przesilenia. Dzieci źle znoszą nagłe zmiany temperatury, więc zarówno przemarznięcie, jak i przegrzanie mogą być przyczyną infekcji. Jeśli to alergia: Katar pojawi się po kontakcie z jakimś alergenem. Należą do nich roztocza, pleśnie, sierść zwierząt (np. kota czy królika), pierze (np. w pościeli), ale także pyłki roślin (drzew, traw, zbóż). Katar alergiczny może wystąpić o każdej porze roku, choć w przypadku alergików uczulonych na pyłki, będzie nasilał się wiosną oraz latem (czyli w okresie pylenia roślin). Podejrzewasz, że twój malec może być alergikiem? Zwróć uwagę, kiedy zaczyna pociągać nosem. Zawsze kiedy ścierasz kurze, ścielisz łóżka albo gdy odkurzasz? Brzdąc może być uczulony na roztocza kurzu domowego albo pierze. A może malcowi zwykle kapie z noska w czasie spaceru, podczas jazdy samochodem albo wtedy, gdy wietrzysz mieszkanie? Jeśli tak, to prawdopodobnie jest on uczulony na pyłki.

Reklama

ODMIENNY WYGLĄD

Inaczej wygląda katar, którego przyczyną jest przeziębienie, a inaczej ten, który wywołał kontakt z jakimś alergenem. Jakie to różnice? Jeśli to infekcja: W miarę upływu czasu, wydzielina z nosa zmienia swój wygląd: najpierw jest wodnista, po dwóch, trzech dniach zaczyna gęstnieć (przy zakażeniu bakteryjnym zmienia barwę na zielonkawą). Pod koniec infekcji znowu jest przezroczysta, aż w końcu znika. Jeśli to alergia: Malcowi ciurkiem kapie z noska, a wydobywająca się z niego wydzielina nie zmienia wyglądu: przez cały czas jest przezroczysta.

INNE OBJAWY

Zarówno przy katarze infekcyjnym, jak i alergicznym pojawiają się dodatkowe dolegliwości, które również się od siebie różnią. Jeśli to infekcja: Oprócz kataru, brzdąc może mieć gorączkę, kaszel, ból gardła. Jeśli to alergia: Malec nie będzie gorączkował ani kasłał. Może jednak często kichać, mieć załzawione i przekrwione oczy oraz narzekać na drapanie w gardle i swędzenie powiek.

CZAS TRWANIA

Katar spowodowany przeziębieniem będzie trwał krócej od alergicznego. Jeśli to infekcja: Katar znacznie słabnie po trzech, pięciu dniach, a po tygodniu zwykle mija. Jeśli to alergia: Malec może mieć katar przez kilka tygodni (np. przez okres pylenia roślin, jeśli jest uczulony na pyłki), a nawet miesięcy: tak długo, póki będzie miał kontakt z alergenem, który go uczula. Jeśli alergia nie jest leczona, a wyeliminowanie alergenu z otoczenia niemożliwe, malec może mieć katar przez cały czas.

LECZENIE? TAK, ALE...

Preparaty stosowane przy katarze infekcyjnym nie pomogą małemu alergikowi. I na odwrót: podawanie leków przeciwalergicznych nie ma sensu, jeżeli przyczyną kataru jest infekcja.

Co więc należy robić? Jeśli to infekcja: Maluszek odczuje ulgę, jeśli będziesz często oczyszczać mu nosek. Użyj kropli, które obkurczą śluzowkę (np. Nasivin) oraz takich, które rozrzedzą wydzielinę zalegającą w nosie. Zwykle jest to roztwór soli fizjologicznej lub wody morskiej (np. Marimer, Disnemar). U niemowlęcia możesz stosować specjalny aspirator (np. Katarek, NoseFrida). Ulgę dziecku przyniosą też domowe inhalacje, np. z szałwii, rumianku lub gorącej wody z solą. Jeśli to alergia: Nie pomogą zwykłe krople ani inhalacje. Efekt przyniesie tylko usunięcie z otoczenia malca substancji, które go uczulają (patrz: ramka) oraz podawanie leków (o ich doborze decyduje alergolog). Doraźnie u małego uczuleniowca można stosować roztwór wody morskiej z manganem (np. Stérimar Mn).

POWIKŁANIA

Choć katar nie jest groźny, nie należy go lekceważyć. Jeśli to infekcja: Powikłaniem może być zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, przytkanie trąbki słuchowej. Jeśli to alergia: Nie leczony katar może doprowadzić do astmy oskrzelowej. Utrudni ona życie malcowi i zwiększy jego wrażliwość na inne alergeny (np. brzdąc uczulony na pyłki, uczuli się również na pleśnie).

Tekst: Zofia Pisarek

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: wody | pyłki | alergia | infekcja | Katar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy