Jakie są objawy anemii u dzieci?
Twoje dziecko jest blade, apatyczne i brakuje mu energii? Warto sprawdzić, czy przyczyną problemów nie jest niedokrwistość. Anemia może wystąpić nawet dzieci w wieku niemowlęcym. Poniżej znajdziesz typowe objawy anemii wraz ze wskazaniem przyczyn, które mogły do takiego stanu rzeczy doprowadzić.
Choroba ta charakteryzuje się niedoborem czerwonych ciałek krwi i zawartej w nich hemoglobiny, która jest głównym nośnikiem tlenu w organizmie.
U niemowląt między 3. a 6. miesiącem życia może się pojawić tzw. anemia fizjologiczna. Jest konsekwencją wyczerpania się zapasów, które dziecko zgromadziło jeszcze w życiu płodowym. U starszych maluchów niedokrwistość zwykle powoduje monotonna i uboga w składniki odżywcze dieta.
Anemiczne niemowlęta są blade, mają mało energii i słabo przybierają na wadze.
U starszych dzieci charakterystycznymi objawami są: bladość skóry i śluzówek, zmęczenie, osłabienie, czasami też apatia. Chory maluch z reguły źle przybiera na wadze, nie chce jeść, często łapie infekcje.
Lekarz podczas badania może stwierdzić u niego przyspieszenie tętna, czasem diagnozuje szmer przy osłuchiwaniu serca. U niemowląt norma, jeśli chodzi o poziom hemoglobiny, wynosi od 10,5 do 12,5 g, zaś u starszych dzieci – ok. 12 g na 100 ml. Gdy wartość jest niższa, wymaga to pilnej konsultacji.
Postępowanie lekarza zależy od powodu anemii. Jeśli jest nim niedobór żelaza oraz witamin, brzdąc będzie musiał je przyjmować przez co najmniej 2-3 miesiące w gotowych preparatach. Najlepiej, by łykał je rano, przed śniadaniem i popijał wodą albo sokiem pomarańczowym (witamina C bardzo ułatwia przyswajanie żelaza).
Po zakończeniu terapii konieczna będzie modyfikacja diety. Jeśli smyk jest karmiony piersią, mama może sama przyjmować żelazo, gdy zaś maleństwo dostaje mleko modyfikowane, warto sprawdzić, czy jego skład jest optymalny. W jadłospisie starszego dziecka należy zwiększyć ilość mięsa, ryb, jajek, jarzyn oraz owoców.