Kalendarz ciąży - drugi trymestr
Ten okres większość mam wspomina z rozrzewnieniem, ponieważ wtedy mijają już dolegliwości towarzyszące początkom ciąży. poczujesz się lepiej i będziesz pięknie wyglądać. Maleństwo czeka czas stałego wzrostu.
13.-15. tydzień - twoje dziecko
Maluch potrafi już ssać. Gdy muśnie palcami wargi, zaczyna to robić odruchowo. Rozwija się także jego zmysł smaku (dlatego chętniej połyka płyn owodniowy z glukozą, a zjedzony przez ciebie kawałek czekolady również i jemu sprawia dużą przyjemność).
Maleństwo potrafi nawet robić miny!
Nadyma policzki, marszczy czoło, zwija wargi w ryjek. Ukształtowały się kości, stawy i mięśnie dziecka.
Torebki stawowe wypełnia maź, dzięki czemu maluch może się płynnie poruszać: machać rękami i nogami, kopać, kręcić głową, fikać koziołki. W mózgu płodu każdego dnia powstaje 360 milionów komórek.
Rosną też kolejne nerwy, dzięki czemu ciało dziecka staje się wrażliwe na dotyk. Organizm malca nie próżnuje: trzustka zaczyna wydzielać insulinę, tarczyca tyroksynę, a wątroba - barwniki żółciowe. Nóżki dziecka stają się dłuższe od rąk, a całe ciałko pokrywa się meszkiem płodowym.
Twoje ciało
Nie możesz się doczekać, aż maleństwo, które jest w twoim brzuchu, wreszcie da ci o sobie znać? Nie sposób ustalić, w którym momencie ciąży zaczniesz wyraźnie odczuwać pierwsze ruchy dziecka.
Powinno to nastąpić między 14. a 26. tygodniem. Mamy opisują swoje doznania jako "motylki w brzuchu".
16.-18. tydzień - twoje dziecko
Zaczyna reagować na światło. Jego powieki są jeszcze zamknięte, ale maluszek dobrze wie, kiedy jest dzień, a kiedy noc.
Ma już linie papilarne na opuszkach palców - dowód jego niepowtarzalnej tożsamości. W 17. tygodniu ciąży u dziewczynek tworzą się jajowody, macica, pochwa i wargi sromowe. U chłopców genitalia też są już wyraźnie widoczne.
Dlatego podczas badania USG lekarz będzie mógł rozpoznać płeć twojego maleństwa. Dziecko wchodzi w fazę bardzo intensywnego wzrostu, wydłuża się i przybiera na wadze z dnia na dzień.
Twoje ciało
Wszyscy ci mówią, że wypiękniałaś? To wpływ estrogenów. Dzięki nim masz gęste i lśniące włosy, jędrną, gładką cerę i ten błysk w oku charakterystyczny dla przyszłych mam.
Twój partner też na pewno to zauważył, zwłaszcza że w drugim trymestrze możesz mieć większą ochotę na seks...
Miłość fizyczna może ci dostarczyć niezapomnianych doznań (ze względu na lepsze ukrwienie narządów rozrodczych).
19.-21. tydzień - twoje dziecko
Na główce maleństwa rosną włosy, maluszek ma też już rzęsy i brwi. Dziecko zaczyna słyszeć. Co prawda na razie tylko bicie twojego serca i odgłosy układu trawiennego.
Maluszek odczuwa także zmiany temperatury otoczenia - wie, kiedy bierzesz ciepły prysznic. W jego skórze zaczynają pracować gruczoły łojowe.
Wydzielane przez nie łój i martwe komórki naskórka tworzą maź płodową, która swym składem przypomina maści lecznicze.
Chroni ona delikatną skórę dziecka przed działaniem wodnego środowiska, w którym smyk żyje.
Twoje ciało
Brzuszek powiększa się z dnia na dzień, możesz więc odczuwać swędzenie skóry (to dlatego, że musi się ona rozciągnąć). Aby złagodzić świąd i uniknąć rozstępów, smaruj brzuch (a także piersi, uda i pośladki) preparatami nawilżającymi.
22.-24. tydzień - twoje dziecko
Pod skórą maluszka zaczyna powoli odkładać się tkanka tłuszczowa. Dziecko coraz bardziej zaczyna przypominać niemowlaka.
Otwiera oczy i mruga nimi. Umie już śnić. Ma własny rytm dnia, który (niestety) nie zawsze pokrywa się z twoim rytmem oraz planami.
Twoje ciało
Na brzuchu może pojawić się ciemna linia biegnąca od wzgórka łonowego do pępka. To tzw. linea nigra (kresa czarna), która powstaje w wyniku wzmożonej produkcji pigmentu, czyli melaniny. Nasilona pigmentacja dotyczy całego ciała - dlatego na twojej twarzy mogą pojawić się przebarwienia.
Nie martw się - po ciąży powinny zniknąć. Pamiętaj jednak o właściwej pielęgnacji skóry: koniecznie co dzień smaruj twarz kremem z filtrem przeciwsłonecznym.
25.-27. tydzień - twoje dziecko
Płuca dziecka zaczynają wytwarzać surfakant - substancję, która wyściełając pęcherzyki płucne sprawia, że nabierają one właściwego kształtu.
Maluszek ma rozwinięty zmysł czucia oraz równowagi: wie, kiedy stoisz czy leżysz.
Twoje ciało
Zapisz się do szkoły rodzenia (zwykle robi się to w 26. tygodniu ciąży).
Nie tylko przygotujesz się do porodu, spotkasz też inne mamy, które mają podobne problemy i dadzą ci wsparcie.