Posadź pomidory w ten sposób. Zbierzesz duże i smaczne plony
Pomidory to jedne z najczęściej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach i tunelach foliowych. W celu uzyskania zdrowych, obfitych plonów ważne jest nie tylko umiejętne podlewanie i nawożenie, ale przede wszystkim prawidłowe sadzenie. Sprawdź, jak gęsto sadzić pomidory. Właściwy rozstaw krzaków jest kluczowy dla ich wzrostu.

Spis treści:
Kiedy sadzić pomidory do gruntu?
Data zależy przede wszystkim od pogody. Przyjmuje się, że termin sadzenia pomidorów powinien przypadać po 15 maja, czyli po tzw. zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce. Nawet jeśli wcześniej zaczęliśmy się przyzwyczajać do rosnących temperatur, wspomniane zjawisko meteorologiczne przynosi nagłe ochłodzenie - mogłoby być zabójcze dla młodych i delikatnych roślin, które zaliczają się do okazów ciepłolubnych.
Nadal jest chłodno? Obserwuj pogodę i bieżące prognozy. Sadzenie pomidorów do gruntu zakończy się sukcesem, gdy temperatura gleby będzie wynosić przynajmniej 10-12°C.

Jaki powinien być odstęp między krzakami pomidorów?
Dobrze rozplanuj odstępy, analizując przestrzeń w swoim ogródku lub na działce. Dlaczego to tak ważne? Zbyt gęste sadzenie pomidorów prowadzi do nadmiernego zacienienia, słabszego dojrzewania owoców i większego ryzyka chorób - szczególnie zarazy ziemniaczanej i mączniaka prawdziwego. Na miejscu w ogródku nie warto oszczędzać również ze względów praktycznych. Im krzaki gęsiej posadzone, tym trudniej o precyzyjne pielenie i podlewanie. Nawet zrywanie dojrzałych pomidorów będzie bardziej uciążliwe.
Rośliny potrzebują przestrzeni. Jakiej dokładnie? Przyjmuje się, że sadzonki pomidorów należy umieszczać w odstępach wynoszących 50-60 cm. Postaraj się, by między rzędami zachować 80-100 cm przerwy. Dzięki temu pomidory będą miały wystarczająco dużo miejsca, by się rozwinąć, a poszczególne sadzonki nie będą konkurować o wodę i składniki odżywcze. W przypadku odmian krzaczastych odległość między roślinami może być mniejsza i wynosić 40 cm, a między rzędami 70 cm.
Pomidory będą smaczne i duże
Należy pamiętać, by sadzonek pomidorów nie umieszczać w glebie, w której w poprzednim sezonie rosły ziemniaki i inne rośliny psiankowate. W takich warunkach istnieje duże ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i szkodników upraw. Z tych samych względów nie powinny znajdować się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.
Sukces w uprawie pomidorów przynosi też wybór odpowiedniego stanowiska - słonecznego i osłoniętego od wiatru. Gleba powinna być przepuszczalna i żyzna. Optymalne pH mieści się w przedziale 6,0-6,8.
Nie można zapominać o nawożeniu pomidorów. Początkowo dla pobudzenia sadzonek do wzrostu kluczowe są preparaty azotowe. Podczas zawiązywania owoców ważniejsze staje się dostarczenie roślinom potasu i fosforu. Równie istotne jest regularne podlewanie. Precyzja wychodzi tutaj na pierwszy plan, ponieważ trzeba uważać, aby nie moczyć liści.