Na co pomaga kadzidłowiec indyjski? Właściwości lecznicze mogą cię zaskoczyć
Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, wspiera pracę wątroby, zmniejsza wypadanie włosów. Kadzidłowiec indyjski swoje właściwości zawdzięcza obecności kwasu bosweliowego, który ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia.

Kadzidłowiec indyjski (Boswellia serrata) jest egzotycznym indyjskim drzewem. Jego korzystne dla zdrowia właściwości były cenione już w starożytności. Grecy czy Egipcjanie wierzyli, że dym pochodzący ze spalanej żywicy odstraszał złe duchy. Natomiast w Indiach była traktowana jako remedium na bóle reumatyczne.
Spis treści:
Na co pomaga kadzidłowiec indyjski?
Obecnie, żywica kadzidłowca jest wykorzystywana nie tylko w celach leczniczych, ale i w kosmetologii. W zależności od sposobu pobierania, przechowywania i wieku drzewa może mieć barwę od złotej po brązowo-zieloną. Ma ona charakterystyczny, cytrusowy aromat, dzięki któremu jest również wykorzystywana w produkcji kadzideł.
Ekstrakt z żywicy kadzidłowca wykazuje następujące działanie:
- przeciwbólowe,
- przeciwzapalne,
- uspokajające,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwgorączkowe,
- wspierające wątrobę,
- zmniejszające wypadanie włosów,
- wzmacniające układ odpornościowy.
Za wspomniane właściwości odpowiadają właśnie kwasy bosweliowe znajdujące się w żywicy. Kadzidłowiec ma również właściwości antyoksydacyjne i wzmacniające naczynia krwionośne. Kadzidłowiec może również wpływać na obniżenie poziomu "złego" cholesterolu.
Oprócz tego kwas przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka i łagodzi podrażnienia. Ze względu na zapach jest też stosowany w aromaterapii, ponieważ sprzyja odprężeniu, zmniejsza stres i łagodzi objawy lękowe.

Kadzidłowiec indyjski łagodzi też objawy astmy, wspiera leczenie chorób układu pokarmowego. Może pomóc również w przypadku zespołu jelita drażliwego. Oprócz tego reguluje poziom cukru we krwi, co może być przydatną informacją dla osób borykających się z cukrzycą.
Kadzidłowiec jest składnikiem kosmetyków do pielęgnacji cery dojrzałej, naczyniowej i trądzikowej oraz olejków, balsamów czy peelingów. Jako składnik kosmetyków jest ceniony zwłaszcza za działania uelastyczniające i ujędrniające skórę.
Kiedy uważać na kadzidłowiec indyjski? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Chociaż kadzidłowiec indyjski jest raczej korzystny dla zdrowia, u niektórych osób mogą się pojawić skutki uboczne. Oto najczęstsze z nich:
- bóle brzucha,
- mdłości,
- wysypka,
- biegunka.
Kadzidłowca nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Z kolei osoby mające problemy z nerkami i płucami, powinny skonsultować się z lekarzem, jeśli mają zamiar wprowadzić suplementację kadzidłowcem.
Warto pamiętać, że roślina wchodzi w niekorzystne interakcje z ibuprofenem, aspiryną i lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Gdzie występuje kadzidłowiec indyjski?
Kadzidłowiec jest znany również pod nazwą Boswellia serrata lub indyjskie kadzidło. Chociaż pochodzi z Indii, nie jest to jedyny obszar, na którym występuje. Rośnie również w Pakistanie, na Półwyspie Arabskim czy w północno-wschodnich rejonach Afryki.
W środowisku naturalnym jest drzewem o średniej wielkości. Znaki szczególne to lekko szarawa kora i zielone liście. Kadzidłowiec zyskał uznanie w naturalnej medycynie azjatyckiej i afrykańskiej dzięki żywicy olibaum. Jest ona wykorzystywana do produkcji kadzidła.
***