Kalendarz dni wolnych od szkoły
Rozpoczęcie roku szkolnego to chwila, gdy rodzice łapią chwilę oddechu. A potem spoglądają w kalendarz, by ze zgrozą odkryć liczbę dni wolnych od zajęć.
Pierwszy dzień wolny od pracy szkolnej to Dzień Nauczyciela. Przypada w tym roku w piątek, 14 października. Szykuje się zatem długi weekend.
Listopad, to tradycyjnie czas, gdy dni wolnych jest więcej. Zaczynamy we wtorek od Wszystkich Świętych (1 listopada). Za to Święto Niepodległości, obchodzone 11 listopada, trafiło na piątek. Szykuje się zatem drugi długi weekend.
Grudzień przynosi dłuższą przerwę. Rozpoczyna się ona 23 grudnia (piątek) i kończy już w 2017 roku, w niedzielę 1 stycznia.
Za pasem czeka już Święto Trzech Króli, które przypada w piątek, 6 stycznia. Zaczynamy nowy rok od długiego weekendu. A przecież na horyzoncie są już ferie zimowe, podzielone regionami według poniższego schematu:
16 -29 stycznia - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie
23 stycznia -05 lutego - województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie
30 stycznia -12 lutego - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie
13 -26 lutego - województwa; dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie
Na kolejne dni wolne od szkoły, przyjdzie poczekać uczniom do kwietnia. Wtedy przypada przerwa wielkanocna. Dokładnie od 13 do 18 kwietnia. W kwietniu, od 19 do 21, odbędą się jeszcze egzaminy gimnazjalne, kiedy pozostali uczniowie mogą liczyć na chwilę oddechu.
Majówka będzie poważnym wyzwaniem logistycznym, bowiem 1 maja wypada w poniedziałek. Można się zatem spodziewać wolnego również 2 maja i długiego weekendu od 29 kwietnia do 3 maja włącznie.
Również w czasie matur uczniowie, poza zdającymi ten egzamin, mogą liczyć na taryfę ulgową. Egzaminy odbywają się od 4 do 24 maja.
W czerwcu wolne będzie Boże Ciało, czyli czwartek 15 czerwca. Poskutkuje to zapewne wydłużonym weekendem. A 23 czerwca zakończy się rok szkolny i rozpoczną upragnione przez dzieci wakacje.