Reklama
Komfort od urodzenia

Jak wybrać pieluchy

Przez większość mam są uważane za jeden z najważniejszych wynalazków ułatwiających im życie. Pieluchy jednorazowe zapewniają super ochronę aż do momentu, gdy dziecko wejdzie w wiek nocniczkowy.


Decyzja o wyborze konkretnych pieluszek jednorazowych nie jest łatwa, bo zależnie od producenta czy materiału, z jakiego są wyprodukowane, mogą mieć różne właściwości oraz ceny.

W wyborze nie kieruj się jednak wyłącznie ekonomią zakupu - droższe produkty mogą być bardziej chłonne, wykonane z nowocześniejszych materiałów (np. przepuszczają powietrze) lub mieć warstwę balsamu chroniącego skórę.

Tańsze pieluchy czasem wymagają częstszej zmiany, wtedy trzeba kupować je częściej. Dziecko może też różnie je tolerować, więc czasami konieczna jest zmiana marki pieluch.

Reklama

Pamiętaj też, że w pierwszych miesiącach życia dziecka, gdy jego skóra jest wyjątkowo podatna na podrażnienia, jakość pieluchy ma bardzo duże znaczenie.

Pierwszy produkt dla noworodka

Noworodek często robi kupkę, więc trzeba go przewijać przynajmniej co 2-3 godziny. Początkowo będziesz potrzebowała 8-10 pieluch na dobę.

Nie martw się jednak, bo od 2. miesiąca malec będzie zużywał ich o połowę mniej.

Rozmiar pierwszych pieluszek musi być dopasowany do masy ciała dziecka (zbyt luźne nie utrzymają wewnątrz zawartości i przewijanie będzie wymagało także zmiany ubranka).

Przez pierwsze dwa tygodnie, zanim nie zagoi się pępuszek dziecka, pieluchę z przodu trzeba lekko wywijać na zewnątrz (konieczny jest dostęp powietrza do gojącej się ranki). Jednak brzegu pieluszki nie należy obcinać, bo włókna tkaniny lub drobinki żelu z wkładu chłonącego mogą zanieczyścić rankę.

Nawet jeśli wybrane przez ciebie pieluchy są rekomendowane jako takie, które wchłaniają luźną kupkę, z uwagi na higienę dziecko nie może w nich przebywać - w takiej sytuacji trzeba je przewinąć!

Najlepsza ochrona na noc

Pielucha, którą zakładasz do snu brzdącowi (przesypiającemu już większą część nocy), powinna być chłonna.

To zapewni dziecku lepszy komfort i zapobiegnie częstemu budzeniu się.

Dbając o domowy budżet, możesz rozważyć np. stosowanie dwóch rodzajów pieluch - tańszych i mniej chłonnych na dzień (bo wówczas dziecko szybciej sygnalizuje, że konieczne jest przewijanie) oraz z bardziej pojemnym wkładem - na noc.

Wygoda dla starszaka

Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby dziecka, także w kwestii pieluszek. Kiedy maluch zaczyna siadać lub raczkować, potrzebuje bardziej trwałej i elastycznej pieluchy, ponieważ podczas każdego ruchu zmienia się obwód jego brzuszka (aż do 8 cm!).

Pielucha więc musi być większa niż do tej pory (stosownie do wagi) i nie może krępować ruchów malca.

Dla starszaka bardzo dobre są jednorazowe pieluchomajtki - łatwo się je zakłada i zdejmuje (a gdy dziecko zrobi kupkę, ich "szwy" można łatwo rozerwać, by uniknąć zabrudzenia).

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: urodzenia | pieluchy | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy