Łatwa lekcja dla mamy - przystaw do piersi
Gdy robisz to pierwszy raz, twoje ruchy mogą być jeszcze niepewne. Nasz instruktaż pomoże ci uniknąć błędów.
Niektóre noworodki już tuż po przyjściu Przystawienie do piersi to nie tylko i wzmacnia jego więź z tobą. To także łyk zdrowia, bo pierwsze mleko (tzw. siara) zawiera solidną porcję przeciwciał odpornościowych, które chronią przed infekcjami.
Natomiast ty, poza ogromnym zyskiem emocjonalnym (wreszcie trzymasz ukochane maleństwo przy piersi), przyspieszysz swój powrót do zdrowia! Dzięki oksytocynie - hormonowi, jaki wytwarza się w twoim organizmie podczas przystawiania malca do piersi - macica się obkurcza i szybciej wraca do rozmiarów sprzed ciąży.
Nagroda dla obojga
Gdy odpoczniesz po porodzie, a położna przyniesie ci dziecko, by pomóc je nakarmić - radzimy - uznaj ten moment za nagrodę. Postaraj się nie traktować tej pierwszej próby jak zadanie, tylko jako okazję do pieszczot. Nie martw się - przystawiony do piersi maluszek w pierwszych dwóch dniach połogu wcale nie musi pić mleka!
Ma jeszcze zapas składników odżywczych z czasów, kiedy był w brzuchu mamy. Gdy będziesz przystawiać smyka, nie zdziw się, że zareaguje inaczej, niż się spodziewałaś. Może wtulić nosek w twoją pierś lub... polizać ją. Albo pociągnie raz czy dwa i uśnie.
Lub wcale nie zainteresuje się piersią, będzie wolał rozglądać się dookoła.
Pierwsze karmienie rozpoczyna okres waszego wzajemnego poznawania się i tak warto je traktować - bez stresu.
Ssij, moje maleństwo
Usiądź wygodnie, najlepiej w fotelu. Jeśli czujesz się obolała i nie dasz rady usiąść, spróbuj karmić na leżąco. Pod plecy włóż sobie poduszkę, żeby żadna partia twoich mięśni nie była napięta. Dla malca polecamy poduszkę do karmienia w kształcie litery C.
Można ją kupić w każdym sklepie z akcesoriami dla niemowląt. Warto zabrać ją ze sobą do szpitala. To bardzo przydatna rzecz, która niesłychanie ułatwia karmienie. Układasz ją sobie na kolanach tak, by oplatała cię w pasie.
Następnie kładziesz na niej maleństwo (brzuch do brzucha). Dzidziuś na takiej poduszce znajduje się na idealnej wysokości w stosunku do piersi (nie trzeba się nachylać, a ty masz podparcie dla łokci.
Jak zacząć? Uchwyć pierś jedną ręką i postępuj tak, jak opisujemy pod zdjęciami w dalszej części tekstu.
Na żądanie i efektywnie
Minęło kilkanaście dni, odkąd jesteście razem, a ty zamartwiasz się, czy twoje maleństwo na pewno się najada. Niepotrzebnie! Fachowcy twierdzą, że noworodkowi należy pozwolić samodzielnie ustalać częstość karmień.
Skąd masz wiedzieć, czy maluszek w danym momencie chce ssać? Obserwuj go. Gdy zaczyna się kręcić, jest bardziej czujny na bodźce zewnętrzne (hałasy, światło), rusza główką szukając brodawki, zasysa usteczka, a wreszcie marudzi i płacze - to znaki, że pora na jedzenie.
Z czasem ty i maleństwo będziecie tak zgrani, że instynktownie będziesz wiedziała, kiedy przystawić je do piersi. Ale na to potrzeba jeszcze kilku tygodni.
Sprawdź też, czy malec efektywnie ssie. Musi uchwycić ustami dużą część otoczki wraz z brodawką, a dolną wargę wywinąć na zewnątrz. Czubkiem noska powinien dotykać piersi i być górną połową ciała wtulony w ciebie. Prawidłowe ruchy ssania są wolne i rytmiczne. Jeśli w trakcie karmienia słyszysz cmokanie lub odczuwasz ból, przystaw maluszka jeszcze raz.
KROK PO KROKU - Podawanie piersi
1. Krok pierwszy - zwróć malca całym ciałem ku sobie
Główkę dziecka przytrzymaj na wysokości karku. Zrób to tak, żeby buzia znalazła się tuż przy piersi, a brzuszek maluszka dotykał twojego brzucha.
2. Krok drugi - chwyć pierś tak, aby kciuk znajdował się na górze
Pozostałe palce dłoni powinny być pod spodem i tworzyć literę C. Nasuń malca na pierś. Pamiętaj, żeby maluch objął wargami brodawkę wraz z otoczką.
3. Krok trzeci - upewnij się czy niemowlę prawidłowo chwyciło pierś
Powinno mieć szeroko otwarte usta i wywiniętą jak rybka dolną wargę. Jeśli wszystko jest w porządku, maleństwo zacznie rytmicznie ssać.
4. Krok czwarty - Sprawdź czy pierś nie zatyka dziecku noska
Zdarza się to, gdy jest nabrzmiała albo trzymasz główkę malca zbyt blisko i nie możesz ustawić jej w odpowiedniej pozycji. W razie czego przytrzymaj pierś palcem.
5. Krok piąty - Nie wyciągaj gwałtownie brodawki z ust maluszka
Jeśli zasnął i przestał ssać, ale nie wypuścił piersi, pomóż mu w tym. Wystarczy, że delikatnie wsuniesz swój mały palec w kącik warg malucha.