Menu po pierwszych urodzinach
Jak układać dietę starszego dziecka, by służyła jego zdrowiu? Oto nasza ściągawka.
Komponowanie jadłospisu dla smyka w 2. roku jego życia to często dla mamy zdecydowanie większe wyzwanie niż do tej pory.
Wcześniej podstawą żywienia brzdąca było mleko, a wszelkie nowości pomagał ci wprowadzać schemat żywienia niemowląt. Teraz sama decydujesz, co, w jakich ilościach i zestawach trafi na talerz brzdąca.
To bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ zawartość składników odżywczych w jego diecie będzie miała wpływ na jego zdrowie także w przyszłości.
Nasza ściągawka pomoże ci uporządkować wiedzę na temat żywienia brzdąca po 1. roku i wpoić mu prawidłowe nawyki żywieniowe.
Nowe porządki na talerzu
Przede wszystkim pamiętaj, że podstawową zasadą zdrowej diety jest różnorodność. Dzięki urozmaiconym posiłkom organizm malca zawsze otrzyma to, czego będzie najbardziej potrzebował. Pozwoli mu to także rozszerzyć paletę smaków.
Oto grupy produktów, które powinny trafiać do brzuszka malucha każdego dnia.
Warzywa i owoce - serwuj je smykowi nawet 5 razy dziennie: surowe, gotowane, w postaci musów i przecierów. Dostarczą mu witamin i soli mineralnych.
Mięso - musi się pojawić w jadłospisie malca 5-7 razy w tygodniu. Dzienna porcja to ok. 35 g kurczaka, indyka, królika (waga przed ugotowaniem), a od czasu do czasu chudej wieprzowiny i wołowiny. Dostarczą szkrabowi białka, żelaza i witaminy B12.
Ryby - 1-2 razy w tygodniu zastąp nimi mięso. W porcji łososia, halibuta czy tuńczyka brzdąc znajdzie białko, jod oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Jajka - włącz do diety szkraba 3-4 sztuki tygodniowo (jeśli nie jest na nie uczulony). Zawierają m.in. żelazo, białko i witaminy.
Produkty mleczne - dziecko powinno co dzień wypijać 2-2,5 szklanki mleka, a także zjeść ok. 40 g twarożku (lub mały kubek jogurtu) i plasterek żółtego sera. W ten sposób zapewni sobie porcję wapnia, magnezu i białka.
Oleje roślinne - dodaj 1 łyżeczkę do zup i sałatek szkraba. Tak wzbogacisz jego dietę w witaminy A, D, E, K oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.
Makarony, kasze, ryż - dzienna porcja malca to 1 łyżka stołowa makaronu oraz 4 łyżeczki ryżu lub kaszy (przed ugotowaniem). Brzdąc będzie czerpał z nich węglowodany oraz witaminę B. Najbardziej wartościowe i bogate w błonnik są makaron razowy i ryż brązowy.
Pieczywo - co dzień podawaj smykowi 1-2 małe kromki chleba (np. pszenno-żytniego) lub bułkę (np. graham). To źródło węglowodanów oraz błonnika.
Zdrowie w pięciu porcjach
Dziecko powinno zjadać codziennie 5 posiłków o różnej wartości energetycznej: trzy główne (śniadanie, obiad, kolacja) oraz dwa uzupełniające (II śniadanie i podwieczorek).
Każdy z nich ma zawierać kilka grup pokarmów (np. mięso, owoce), a same produkty muszą się zmieniać w ciągu dnia.