Reklama

Między nami dziewczynami

Zanim dziewczynka stanie się rozchwianą emocjonalnie nastolatką, dobrze wyposażyć ją w umiejętność rozpoznawania własnych emocji oraz w proste techniki ułatwiające relaks i kontrolowanie stresu, a także pokazać, że zawsze może skorzystać ze wsparcia najbliższej osoby – mamy.

W wydanym właśnie, tuż przed Dniem Matki i Dniem Dziecka poradniku pełnym praktycznych porad i - co najważniejsze - ćwiczeń, noszącym tytuł Między nami dziewczynami w przystępny sposób omówione są trudne dla dziewczynek zagadnienia. Uczucia, relacje, dorastanie - z tym dziennikiem staną się o wiele łatwiejsze. 

Dzieci to mniejsza, młodsza, nie do końca ukształtowana wersja dorosłych - mają, zatem uczucia i myśli - tak samo jak dorośli. Jednak wielka różnica między nimi polega na tym, że dzieciom często trudniej jest powiedzieć, co myślą i wyrazić słowami, jak się czują. Dla niektórych może to być frustrujące i skomplikowane. Prawda jest taka, że rodzice mają więcej doświadczenia. Dlatego wrażliwe dzieci często mocno wszystko przeżywają i jest im trudno zrozumieć, że pewne rzeczy są, jakimi są. 

Reklama

Poradnik "Między nami dziewczynami" powstał z myślą o dobrych relacjach matek z córkami. Poprzez zabawę można nauczyć się pewnych podstawowych życiowych umiejętności, które na co dzień trudno byłoby przyswoić, jak i o nich porozmawiać. Jest wiele tematów, których rodzice i dzieci unikają w rozmowach. Są to sprawy, o których trudno jest mówić, bo są krępujące lub przykre - dotyczy to choćby gniewu, lęku czy strachu. Wielu rodziców nie wie jak zacząć taką rozmowę; mają, więc nadzieję, że wyręczy ich w tym szkoła. Z kolei wiele dzieci boi się zadawać rodzicom pytania, dzielić się swoimi przemyśleniami i mówić o uczuciach, ponieważ nie chcą, aby ci z kolei się o nie martwili albo je krytykowali. 

Dzięki zawartym w książce ćwiczeniom trudne tematy staną się łatwiejsze. Postawione pytania pomogą w rozmowie o tym, co zarówno mama, jak córka czują i myślą - w sposób, który pozwoli im obu czuć się przy tym bezpiecznie. Wszystkie zadania z tego poradnika pomogą córce nauczyć się dbać o swoje ciało i umysł, zdobyć poczucie kontroli nad sobą i otoczeniem, a także spojrzeć na pewne sprawy z nowej perspektywy. Dzięki tej książce relacje obu najbliższych sobie kobiet staną się zdrowe i one - szczęśliwsze! 

Przykład ćwiczenia - trening uważności dla córki

Przez pięć minut rozglądaj się po kuchni i w miejscu poniżej zapisz, ile okrągłych przedmiotów udało ci się zauważyć.

Przez kolejne pięć minut poszukaj w domu różnych zapachów i zapisz poniżej ich nazwy.

Kiedy to zrobisz, znajdź wygodne miejsce, w którym będziesz mogła usiąść z mamą, by odpowiedzieć na pytania z części "Czas rozmowy" (poniżej)

Przykład ćwiczenia - trening uważności dla mamy

Przez pięć minut rozglądaj się po kuchni i w miejscu poniżej zapisz, ile okrągłych przedmiotów udało ci się zauważyć.

Przez kolejne pięć minut poszukaj w domu różnych zapachów i zapisz poniżej ich nazwy.

Kiedy to zrobisz, znajdź wygodne miejsce, w którym będziesz mogła usiąść z mamą, by odpowiedzieć na pytania z części "Czas rozmowy" (poniżej)

Czas rozmowy

Ile okrągłych przedmiotów udało ci się zauważyć w kuchni?

Powiedzcie sobie, jakie zapachy lubicie. Poniżej narysujcie kilka rzeczy, które tak pachną.

Czego nauczyło was to zadanie?

O autorce

Nuanprang Snitbhan jest matką i psychologiem klinicznym. Specjalizuje się w pracy z dziećmi, nastolatkami i ich rodzinami. Ponad dziesięć lat pracowała z dziećmi z różnych środowisk w wielu rożnych klinikach iszkołach. Najskuteczniejsze narzędzie, które daje rodzicom i ich potomstwu, to umiejętność dbania o siebie i szczerego komunikowania się w środowisku, w którym czują się bezpiecznie i które pomaga im zbliżyć się do siebie. Mieszka i prowadzi praktykę w Boulder w stanie Kolorado.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy