Nie trać głowy!
No i stało się - dwie kreski na teście ciążowym! To ciąża? Jeśli masz naście lat - masz problem. To normalne, że ogarnia Cię panika, ale spróbuj zachować zimną krew, bo każdy twój ruch ma ważne konsekwencje.
Spróbuj opracować sensowny plan działania. Ucieczka z domu? Próba wywołania poronienia? Takie pomysły odrzuć na wstępie - ich realizacja mogła by ci tylko zaszkodzić i wpędzić w poważne kłopoty! Spróbuj udowodnić sobie i innym, że mimo wpadki potrafisz zachować się dorośle i odpowiedzialnie. Nie cofniesz czasu, trzeba stawić czoła temu co się stało - uwierz, że to potrafisz!
Co możesz zrobić:
1. Usiądź i pomyśl
Na początek weź parę wdechów, zamknij oczy. Wybierz się gdzieś na spacer, usiądź w spokojnym miejscu, tam gdzie będziesz mogła zebrać myśli. To nie pora na działanie. Zanim coś zrobisz opanuj emocje, rozważ różne opcje.
2. Porozmawiaj z kimś zaufanym
Jeśli masz przyjaciółkę, lub starszą siostrę, która potrafi zachować dyskrecję powiedz jej co się dzieje. Potrzebujesz teraz wsparcia i musisz gdzieś odreagować kłębiące się w tobie emocje.
3. Upewnij się, że to ciąża
Zgłoś się do ginekologa. Wynik testu nie jest pewny w 100 proc. Jeśli potwierdzisz swoje przypuszczenia musisz się znaleźć pod opieką lekarską, wykonać odpowiednie badania itp. Na wizytę możesz iść z przyjaciółką, siostrą, kimś, kto doda ci otuchy.
4. Porozmawiaj z chłopakiem
Nie stawiaj żądań, nie krzycz, spokojnie poproś aby pomógł ci znaleźć rozwiązanie, by z tobą był. To sprawdzian waszego związku, waszej dojrzałości . Jeśli znacie się od niedawna licz się z tym, że będzie zaskoczony i... przerażony. Zupełnie tak jak ty. Jego panika na pewno ci nie pomoże, ale powinien poznać prawdę, a ty musisz wiedzieć na czym stoisz. Daj mu trochę czasu na oswojenie się z tą sytuacją. Istnieje szansa, że gdy prześpi się z problemem zareaguje w zupełnie inny sposób niż na początku. Jeśli okaże się, że możesz na niego liczyć - na pewno poczujesz się lepiej. Jeśli stchórzy i cię zostawi - przeżyjesz kolejny cios, ale nie poddawaj się, bo nadal jesteś w stanie uporać się z tą trudną sytuacją!
5. Nie odwlekaj rozmowy z rodzicami
Cokolwiek wyniknie z rozmowy z chłopakiem pamiętaj o tym, że ostateczna decyzja i plan działania trzeba ustalić wspólnie z rodzicami. Dopóki nie jesteś pełnoletnia - znajdujesz się pod ich opieką i mają prawo głosu w tak ważnej dla całej rodziny sprawie. Jeśli chłopak cię wspiera możesz go poprosić aby towarzyszył ci w tej rozmowie. Wspólnie będzie wam łatwiej ją poprowadzić, a obecność osób trzecich może zmniejszyć gwałtowność reakcji rodziców. Nie ma co się łudzić - nie będzie lekko, pewnie usłyszycie przykre słowa, ale oni też mają teraz problem i muszą go odreagować. Potem przyjdzie czas na refleksję, wspólną dyskusję i działanie.
6. Nie trać do siebie szacunku
Cokolwiek zrobiłaś i zrobisz, cokolwiek usłyszysz od kogoś na swój temat - nie trać do siebie szacunku, bo nadal jesteś wartościową osobą. Nikt nie jest idealny i każdy ma prawo do błędu lub wpadki . Sztuka polega na tym, aby z takich doświadczeń wyciągnąć wnioski i stawić czoła problemom zamiast od nich uciekać.