Reklama

Reklama

Oto najpopularniejsze imiona 2021. Na szczycie łacińskie i... hebrajskie!

​Kancelaria Prezesa Rady Ministrów jak co roku opublikowała dane dotyczące imion nadawanych dzieciom w ciągu minionych 12 miesięcy. Co najczęściej wybierali rodzice w 2021?

Tradycyjnie pod koniec stycznia lub najpóźniej w pierwszej połowie lutego Kancelaria Prezesa Rady Ministrów prezentuje oficjalne dane zebrane z urzędów na temat imion nadawanych na terenie całej Polski w ubiegłym roku. Liczby te dotyczącą zarówno imion pierwszych, jak i drugich. 

O ile drugie imiona to raczej jedynie ciekawostka, o tyle to, jakie pierwsze imię najczęściej wybierają rodzice w kraju, budzi co roku spore zainteresowanie.

Według rządowych danych wśród męskich imion najpopularniejszym był Antoni. Takie miano otrzymało 7821 dzieci. Na drugim miejscu znalazł się Jan, potem Aleksander, Franciszek, JakubLeon.

Reklama

Imię Antoni wywodzi się z łaciny i pochodzi od poważanego i liczącego się w starożytnych Rzymie rodu Antoniuszów. Moda na męskie imiona, które można określić jako staropolskie (Antoni, Jan czy Franciszek) nie jest nowa - trwa od kilku lat. Antoni był najpopularniejszym męskim imieniem nadawanym również w 2020 czy 2017.

Co zaś tyczy się żeńskich imion, zestawienie otwiera Zuzanna, które nadane zostało w 2021 w Polsce 6562 razy. 

Zuzanna to imię wywodzące się z języka hebrajskiego, popularne także w starożytnym Egipcie, choć wtedy funkcjonowało w nieco innym brzmieniu niż to znane w naszym kraju. Tamtejsi mieszkańcy wymawiali je "Szoszannah". Słowo to oznaczało lilię.

Kolejnymi najpopularniejszymi żeńskimi imionami w ubiegłym roku były Zofia, Hanna, JuliaMaja

Przeczytaj także:

Imiona, których Polacy nie lubią

Oto najpopularniejsze imiona w 2020 roku

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy