Położna na medal: Wystartowała druga edycja konkursu
Przez najbliższe 9 miesięcy będzie można głosować na najlepsze położne w całej Polsce, które zostaną zgłoszone do drugiej edycji konkursu organizowanego w ramach kampanii społecznej „Położna na medal”.
Nominowanie i oddawanie głosów odbywać się będzie za pośrednictwem strony www.poloznanamedal.pl. Patronat merytoryczny nad tegoroczną kampanią i konkursem objęła Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni oraz portal edukacjapacjenta.pl.
Głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi na kwestie związane z koniecznością podnoszenia i wdrażania standardów opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jednym z kluczowych elementów kampanii jest podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej. W tym roku spośród nominowanych położnych zostaną wybrane 3 najlepsze, które uzyskają największą liczbę głosów.
Dodatkowo, konkurs wyłoni 3 najlepsze położne z poszczególnych województw. Nominacje i głosy będą przyjmowane od 1 kwietnia do 31 grudnia 2015 roku. Kryteria oceny położnej powstały w oparciu o rekomendacje Konsultanta Krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego. Uroczystą galę podsumowującą 2. edycję kampanii społecznej i konkursu zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku. Na zdobywczynie trzech pierwszych miejsc czekają cenne nagrody.
- Chcemy promować położne, które swój zawód wykonują z pasją i prawdziwym oddaniem. Wielu pacjentów głosowanie traktuje jako podziękowanie położnym za profesjonalizm, wrażliwość i otwartość - podkreśla Iwona Barańska z Akademii Malucha Alantan, organizatora konkursu.
Do premierowej edycji zostało zgłoszonych 705 położnych z całej Polski. Łącznie w konkursie oddano ponad 43 tys. głosów, najwięcej w województwie śląskim, wielkopolskim i mazowieckim. Zwyciężczynią została Edyta Szumska, położna z Wrocławia, która zdobyła 9333 głosów.
Eksperci zaangażowani w kampanię "Położna na medal" podkreślają, że kobiety w ciąży mają prawo do bezpłatnych spotkań z położnymi - jednego tygodniowo po 21. tygodniu ciąży i dwóch w tygodniu po 32. tygodniu ciąży.
- Wiele pacjentek jednak nie korzysta z tej możliwości, bo o niej nie wie - zauważa Leokadia Jędrzejewska, Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego - opierając się na monitoringu placówek opieki zdrowotnej.
- Tylko 20 proc. kobiet posiada plan porodu, który w praktyce powinien być istotną informacją dołączaną do dokumentacji medycznej kobiet. Informacją określającą jej oczekiwania związane m. in. z porodem, wyborem pozycji porodowej, zagwarantowaniem kontaktu "skóra do skóry" z noworodkiem czy obecnością bliskiej osoby.