Reklama

Reklama

Rodzic prawdę ci powie?

Dzieci uczą się świata obserwując innych i zadając pytania. Rodzice nawet, kiedy nie do końca są pewni swojej wiedzy, starają na nie odpowiadać. Jednak od czasu do czasu mijają się z prawdą.

1. Pływaj dopiero godzinę po jedzeniu

Prawie prawda

Reklama

Pełen żołądek i wysiłek fizyczny może skończyć się kolką lub refluksem. W razie resuscytacji osoba tonąca dławi się treścią, która była w jej żołądku, co utrudnia akcję ratunkową. Dlatego właśnie nie powinno się najadać przed pływaniem.

2. Ubierz czapkę, większość ciepła z organizmu ucieka przez głowę

Figę prawda

Badania przeprowadzone na żołnierzach, wystawionych na mróz bez nakryć głowy, obaliły ten mit. Podobne wyniki potwierdziły badania amerykańskich naukowców mówiące, że tylko 10 proc. ciepła ucieka przez głowę. Twarz i szyja są za to pięć razy bardziej wrażliwe na odczuwanie zimna, stąd wydaje nam się, że szybciej tracimy ciepło. By czuć się komfortowo w chłodny dzień, trzeba mieć cały zestaw ubrań, nie tylko czapkę. Na zimne ręce trzeba nałożyć rękawiczki, na nogi - ciepłe skarpetki, na głowę grubą czapkę i szalik wokół szyi.

3. Otul się, bo się przeziębisz

Prawie prawda

Osoby, które w badaniu miały schłodzone nogi przez 20 min, były dwa razy bardziej podatne na przeziębienie w następnym tygodniu, w porównaniu w grupą kontrolną. Samo otulenie nie pomaga, jeśli stopy są wyziębione.

4. Biegnij pomiędzy kroplami deszczu, jeżeli nie chcesz zmoknąć

Być może prawda 

Biegnąc w deszczu, dotrzesz szybciej do domu, ale czy mniej zmokniesz? W Karolinie Północnej niezależni eksperci przeprowadzili dwa badania, polegające na bieganiu i chodzeniu w deszczu, który padał z taką samą intensywnością. Następnie sprawdzili, która marynarka uczestnika eksperymentu była bardziej mokra. Wyniki były sprzeczne. Niestety, nie przeprowadzono badań, dlaczego kiedy mamy parasol, deszcze nie pada, a kiedy go zapomnimy - z pewnością lunie.

Dowiedz się więcej na temat: prawda i mity

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje