Rozszyfruj pierwsze USG!
Dzięki temu badaniu nie tylko zobaczysz swoje maleństwo, ale przede wszystkim dowiesz się, czy dobrze się rozwija.
Badanie USG, zwłaszcza gdy wykonuje się je po raz pierwszy, to jeden z bardziej poruszających emocjonalnie momentów dla przyszłej mamy. - Dla ciężarnej to takie pierwsze spotkanie z dzieckiem. Choć kobieta wie, że jest w ciąży, odczuwa z tego powodu różne objawy, samo dziecko jest dla niej istotą zagadkową.
Dopiero, gdy zobaczy je na ekranie, usłyszy bicie jego serca, ciąża przestaje być czymś abstrakcyjnym - mówi dr Leszek Lewandowski, ginekolog-położnik. Pierwsze USG zwykle wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży. - Choć coraz częściej zdarza się, że kobiety robią to badanie wcześniej, już ok. 5.-8. tygodnia w celu potwierdzenia ciąży - mówi dr Lewandowski. Pierwsze USG jest bardzo ważne z kilku powodów.
- Badanie pozwala nie tylko potwierdzić ciążę, ale też upewnić się, że jest ona prawidłowo zlokalizowana we wnętrzu macicy oraz że maluszek żyje i nie ma ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Na podstawie pomiarów określonych części ciała dziecka, lekarz może też obliczyć przybliżony termin porodu.
Na początku ciąży wymiary płodów są najmniej zróżnicowane, dlatego termin wyliczony na podstawie pierwszego USG może być bardziej wiarygodny - wyjaśnia dr Lewandowski. Do 12. tygodnia ciąży USG zwykle wykonuje się przez pochwę albo przez brzuch - w zależności od jakości aparatu. Lekarz smaruje żelem specjalną głowicę grubości kciuka, wkłada ją do pochwy, a następnie delikatnie przesuwa.
Zarys główki i tułowia Pod koniec 10. tygodnia ciąży wyodrębnia się głowa i wydłuża tułów maluszka. Na razie główka pozostaje większa od reszty ciała.
Kość nosowa Jej obecność wraz z badaniem tzw. przezierności karkowej ma duże znaczenie przy określaniu ryzyka wystąpienia u dziecka wad genetycznych. Brak widocznej kości nosowej (jest oznaczana skrótem NB) albo jej niedorozwój (tzw. hipoplazja) mogą świadczyć o zespole Downa.
Nóżki i rączki Podczas badania lekarz oceni, czy nogi i ręce dziecka wykształciły się prawidłowo. W 11. tygodniu ciąży na rączkach dziecka zaczynają już rosnąć paznokietki, maluszek potrafi też zacisnąć dłonie w piąstki. Zdarza się, że w trakcie USG dziecko ruszy rączką albo też będzie ssać paluszek.
Bicie serca Podczas badania lekarz sprawdza, czy położenie, wielkość i budowa serca są prawidłowe. Powinno się ono składać z dwóch przedsionków i dwóch komór. Dla rodziców jednak niesamowitym przeżyciem jest to, że mogą po raz pierwszy posłuchać, jak bije serduszko ich dziecka. W opisie badania częstość akcji serca oznacza się skrótem FHR. Prawidłowy wynik waha się między 120 a 140 uderzeń na minutę.
Żołądek i pęcherz Podczas badania lekarz ocenia ich położenie, wielkość oraz wypełnienie. Brak widocznego żołądka może oznaczać niedrożność przewodu pokarmowego. Z kolei niewidoczny pęcherz moczowy wskazuje, że istnieje ryzyko, iż nerki dziecka nie wykształciły się prawidłowo.
CRL Skrót ten oznacza długość ciemieniowo-siedzeniową, czyli odległość mierzoną od czubka głowy do kości ogonowej. Pomiar taki służy do oceny wieku ciążowego.
Czy to syn czy córka? Czy to syn czy córka? Zdarza się, że już w trakcie pierwszego badania można określić płeć dziecka, ale tylko pod warunkiem, że maluszek odpowiednio się ułoży, a jego narządy płciowe będą dobrze wyeksponowane.
A może bliźniaki? ją do pochwy, a następnie delikatnie przesuwa.
Po badaniu USG dostaniesz zdjęcie i opis. Będą tam skróty, których znaczenie może być ci trudno rozszyfrować. Oto jedne z najważniejszych:
NT - przezierność karkowa; gdy jej wartość jest zbyt duża (powyżej 3 mm), może to wskazywać na ryzyko wystąpienia zespołu Downa.
GS - średnica pęcherzyka ciążowego; na jej podstawie można oszacować wiek ciążowy. Jeśli pęcherzyk przyrasta zbyt wolno, istnieje ryzyko poronienia.
AFI - wskaźnik płynu owodniowego; określa on, czy ilość wód płodowych jest w normie.
HC (obwód przekroju główki),
AC (obwód przekroju brzuszka),
FL (długość kości udowej),
BPD (wymiar dwuciemieniowy główki) - to ważne parametry pomagające ocenić m.in. szacunkową wagę dziecka.