Spóźnialscy, do roboty! Zasiejcie, a zdążą jeszcze zakwitnąć w sezonie
Sierpień to półmetek lata, więc wszystko, co znajduje się w ogrodzie w pełnej krasie. Morze kwiatów oraz pełne kosze plonów właśnie z tym miesiącem się kojarzą najbardziej. Ci, którzy dopiero zaczęli planować nasadzenia w ogrodzie, zazwyczaj muszą obejść się smakiem. Ale czy na pewno? Jeśli zasiejemy konkretne gatunki kwiatów, to jeszcze w tym roku będą cieszyć nasze oko aż do pierwszych przymrozków. Jakie kwiaty można siać i sadzić w sierpniu? Przekonajmy się.

Czy można siać kwiaty w sierpniu?
Choć wydaje się, że sierpień to zbyt późno, aby sadzić lub siać cokolwiek na rabacie, to okazuje się, że jesteśmy w błędzie. Istnieją, choć niewiele jest gatunków, kwiaty, które mogą jeszcze się przyjąć w bieżącym sezonie zakwitnąć aż do późnej jesieni. To tak naprawdę ostatni dzwonek: jeśli się spóźnimy, musimy czekać do kolejnej wiosny.
Chcemy zasadzić kwiaty w sierpniu? Musimy wcześniej odpowiednio przygotować rabatę pod rośliny. Musi być porządnie przekopana, pozbawiona chwastów, nawożona kompostem, a także wyrównana. Dopiero teraz możemy zabrać się za wybór odpowiednich roślin.
Co można jeszcze siać w sierpniu?

Jakie kwiaty mogą wzbogacić nasz ogród? Przedstawiamy "złotą trójkę", która może pomóc przyozdobić nasze rabaty.
- Nagietek - można powiedzieć, że to roślina do zadań specjalnych. Nagietkowi przypisuje się właściwości zdrowotne i kosmetyczne. Jego kwiaty, które mienią się żółciami, pomarańczami lub kolorami kremowi, bardzo szybko rosną. Tak naprawdę, można raz je zasadzić, a one swoją trwałością mogą co roku odrastać, o ile zapewni się im odpowiednie warunki. Nagietek bardzo szybko rośnie: jeśli zasiejemy nasiona w sierpniu, zdążą jeszcze w tym samym roku ukazać się w pełnej krasie.
- Aster chiński - co prawda, nie jest spokrewniony z astrami, jednak gwiazdosz (tak też jest nazywany) świetnie się sprawdzi na sierpniowej rabacie. Wystarczy zasiać go w żyznej glebie i w nasłonecznionym miejscu, a szybko wzejdzie i zakwitnie. Pełne kwiaty przyjmują różne barwy: niebieskie, fioletowe, czerwony, żółte, pomarańczowe lub białe. Co więcej, aster chiński bądź gwiazdosz, występuje w wielu odmianach, więc to doskonała okazja, by je łączyć i uzyskać ciekawy, różnorodny efekt wizualny.
- Cynia - doświadczeni działkowicze nie zapominają o cynii, ponieważ na ich rabatach to ogrodniczy pewniak. Jeśli spóźniliśmy się z siewem, to sierpień jest ostatnim momentem, aby te kwiaty zaprosić do siebie. Mają niewielkie wymagania, ponieważ potrzebują sporo słońca, a szybko wzejdą i pokryją się kwiatami o różnych kolorach: różowym, pomarańczowym, czerwonym, żółtym, fioletowym i białym.
Nie ograniczaj się do wysiewu: kwiaty mogą zaskoczyć

Oczywiście, cel posiadania ukwieconego ogrodu można osiągnąć szybciej i wcale nie musimy samodzielnie wysiewać ich do gruntu. Czasami rozwiązaniem może być krótka wycieczka na najbliższe targowisko, ponieważ często można znaleźć gotowe sadzonki, które można przenieść na naszą rabatę. Zazwyczaj w ten sposób można kupić aksamitki, celozje i lobelie, które mogą wytrzymać przez kilka tygodni w naszym ogrodzie.
Sierpień to czas dla wiosennych kwiatów
Natura potrzebuje czasu, więc niektóre z gatunków, które będą zwiastunami wiosny, muszą być zasadzone wcześniej. Sierpień to doskonały czas. Co powinno się znaleźć w gruncie już teraz, aby zakwitło wiosną?
- tulipany,
- żonkile,
- krokusy.