Serwujemy sery
Biały, żółty, pleśniowy czy topiony? Dzieci lubią sery. Sprawdź, które z nich może już jeść twój szkrab.
Dzieci chętnie jadają serki smakowe. Mamy wolą podawać swoim smykom twaróg. Tymczasem dzieci mogą też poznawać bardziej wyszukane gatunki serów! Jest ich w sklepach coraz bogatszy wybór i są nawet lepszym źródłem wapnia niż zwykły twarożek. Niektóre z nich można wprowadzać do diety dziecka już pod koniec pierwszego lub na początku drugiego roku życia. Które? Sprawdź. Oto nasz przewodnik po serach.
Twarde - parmezan, najpopularniejszy ser twardy, obowiązkowy dodatek do spaghetti, we Włoszech jest dodawany nawet do posiłków niemowlęcych. U nas serwujemy go maluchom od 2. roku życia, bo zawiera uczulające białka mleka krowiego, a poza tym jest dość ostry. Poza parmezanem znane na świecie są również szwajcarskie sery ementaler i gruyere oraz francuskie beaufort i comte. Są wytwarzane z mleka krów karmionych świeżą trawą lub sianem, moczone w solance, suszone na słońcu. Potem leżakują, dojrzewając minimum rok.
Półtwarde - są produkowane podobnie jak sery twarde, ale dojrzewają znacznie krócej. To popularne sery do kanapek, sałatek i innych dań. Każda mama zna takie nazwy, jak: edam, gouda czy angielski cheddar. Można je podawać malcom od 2. roku życia.
Topione - powstają z sera twardego lub półtwardego, stopionego z masłem, śmietaną lub mlekiem. Oczywiście z dodatkiem soli i różnych przypraw oraz dodatków smakowych. Wśród nich są np. orzechy, szynka, zioła, czosnek, papryka. Dozwolone dla maluchów od 2. roku życia.
Pleśniowe - mogą być miękkie, o białej, aksamitnej, pleśniowej skórce (jak camembert i brie) albo kruche i pikantne, przerośnięte żyłkami niebieskiej lub zielonkawej pleśni (roquefort czy gorgonzola). Dojrzewają 2-6 tygodni. Specjalnie wyselekcjonowane kultury pleśni, używane do ich produkcji, nie są źródłem szkodliwych substancji. Mogą je bezpiecznie zajadać dzieci od 3. roku życia.
Białe świeże - mają mleczny, lekko kwaskowaty smak. Powstają w procesie fermentacji bakterii kwasu mlekowego z pasteryzowanego mleka krowiego. Należy je jeść na świeżo, można przygotować z nich m.in. naleśniki, pierogi, makaron z serem. Twaróg daje też dużo możliwości przygotowania smacznych i pożywnych dań dla dziecka. Najprostsze to twarożek ze śmietanką (w wersji light - z jogurtem), na słodko (np. z miodem, świeżymi lub mrożonymi owocami, posypany czekoladą). Można też przyrządzić twarożek na ostro z solą i ze szczypiorkiem, cebulką, rzodkiewką lub świeżymi ziołami. Biały ser to doskonała baza past do smarowania pieczywa, np. z rybą wędzoną, oliwkami, orzechami. Przysmakami z białego sera mogą delektować się już roczne maluchy.
Feta, Ricotta, Mozzarella - to również sery białe. Rocznym lub dwuletnim dzieciom najbardziej przypadnie do gustu łagodna mozzarella. To świeży (niedojrzewający), biały podpuszczkowy ser, o charakterystycznej, "elastycznej" konsystencji. Najczęściej produkowany jest z mleka krowiego, ale oryginalną włoską mozzarellę wytwarza się z mleka bawolego. Przechowywać ją należy w zalewie serwatkowej i takie właśnie opakowania kupuje się w sklepach. Mozzarellę można podawać z szynką, pomidorami, oliwą, melonem, rukolą. Włoska sałatka caprese to mozzarella z pomidorami, bazylią, oliwą. Na pewno posmakuje maluszkowi po 1. urodzinach.