Sposoby na ząbkowanie
Gdy maluch jest niespokojny, jego paluszki częściej wędrują do buzi, gdy więcej się ślini - to prawdopodobnie sygnał, że wkrótce pojawią się pierwsze ząbki.
Zwykle dzieje się to około 6 miesiąca życia dziecka, a jako pierwsze pojawiają się dolne jedynki. Potem przeciętnie co miesiąc wyrzyna się kolejny ząb. Mimo że kolejność wyrastania zębów mlecznych jest ściśle określona, mogą zaistnieć odrębności.
Gdy pierwsze ząbki nie pojawią się w 6 miesiącu życia?
Nie zamartwiaj się. U większości dzieci pierwszy ząb pojawia się w wieku 6-11 miesięcy, więc zakres normy jest szeroki. Zdarza się też, że pierwszy ząbek pojawia się wcześniej, przed 6. miesiącem życia.
Jakie objawy mogą towarzyszyć ząbkowaniu?
Ząbkowaniu najczęściej towarzyszą obfite ślinienie się i gryzienie różnych przedmiotów. Wyrzynaniu się ząbka może towarzyszyć uczucie swędzenia, dlatego maluszek pomaga sobie wkładając paluszki lub inne przedmioty do buzi. Często objawy te pojawiają się na długo przed pojawieniem się ząbka. Dziecko jest niespokojne, marudne. Rozpulchnione dziąsła bolą - może wystąpić pogorszenie apetytu i zaburzenia snu (maluszek częściej wybudza się z powodu bólu).
Zdarza się, że ząbkujące dziecko ma gorączkę lub biegunkę. Musisz jednak pamiętać, że ząbkowaniu może towarzyszyć infekcja i nie możesz zlekceważyć tych objawów. W takiej sytuacji dziecko powinien zbadać lekarz, by wykluczyć inne przyczyny gorączki czy biegunki.
Kiedy iść z dzieckiem do lekarza?
Wybierz się z dzieckiem do lekarza, jeśli ząbkujący maluch gorączkuje, ma biegunkę, wysypkę, ból ucha lub stwierdzisz ogólny zły stan zdrowia dziecka. Przyczyną tych objawów są najczęściej inne schorzenia, które mogą towarzyszyć ząbkowaniu.
Jak możesz pomóc twojemu dziecku?
Aby zmniejszyć dolegliwości związane z ząbkowaniem, daj dziecku twardy gryzak schłodzony wcześniej w lodówce. Zimny przedmiot podziała kojąco i przeciwbólowo. Wyparzony wcześniej, a następnie schłodzony gryzak jest dużo lepszym i bezpieczniejszym sposobem na swędzące dziąsełka niż stosowana dawniej skórka chleba. Skórkę chleba można wprowadzić do diety dziecka karmionego piersią w 9. miesiącu życia, poza tym istnieje możliwość zachłyśnięcia się dziecka rozmokniętym, oślinionym kawałkiem.
Możesz delikatnie masować dziąsła dziecka. Pamiętaj o dokładnym umyciu rąk przed wykonywaniem tej czynności. Możesz też zastosować maści lub żele na ząbkowanie. Większość z nich zawiera w swym składzie lidokainę o działaniu znieczulającym miejscowo i dodatkowe wyciągi o działaniu przeciwzapalnym. Niewielką ilość żelu wmasuj w dziąsła dziecka.Jeśli dziecko bardzo się ślini, załóż mu śliniaczek i delikatnie osuszaj skórę dziecka wokół ust i na brodzie, by nie uległa podrażnieniu. Raczej nie stosuj doustnych leków przeciwbólowych (stosowanie leków o działaniu miejscowym jest bezpieczniejsze).
Co jeszcze powinnaś wiedzieć o zębach mlecznych?
Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty. Na pierwszą wizytę u dentysty możesz się wybrać z dzieckiem już przed ukończeniem pierwszego roku życia, kiedy wyrosną pierwsze ząbki mleczne. Kolejne wizyty ustali już lekarz dentysta. Takie wizyty profilaktyczne pozwolą dziecku oswoić się z dentystą.
Czy zęby mleczne trzeba szczotkować, leczyć?
O zęby mleczne trzeba dbać, należy również chodzić regularnie z dzieckiem do dentysty. Powinno się leczyć próchnicę ząbków mlecznych. Zaniedbanie pierwszych ząbków może spowodować, że rozwinie się bardzo nasilona próchnica. W jamie ustnej dziecka pojawią się szkodliwe bakterie, czego konsekwencją w przyszłości będzie rozwój próchnicy w zębach stałych.
Jak dbać o ząbki mleczne?
Gdy już pojawią się pierwsze ząbki mleczne należy je szczotkować odpowiednią dla niemowląt szczoteczką i pastą do zębów dla niemowląt. Resztki pasty trzeba usunąć za pomocą kawałka gazy nawiniętej na palec, gdyż taki maluszek nie potrafi płukać buzi wodą ani wypluwać pasty.
Autor: lek. Paulina Sieniawska