Reklama
Sztuczne czy naturalne?

Karmić piersią czy butelką

Przez pierwsze pół roku dziecko powinno być karmione mlekiem matki. Jednak czasem jest to niemożliwe. Wtedy musisz sięgnąć po mleko modyfikowane.

Najlepszym pokarmem dla maluszka jest mleko matki, które zawiera wszystkie potrzebne mu składniki.

Kobiety karmiące co najmniej do trzeciego miesiąca życia dziecka, rzadziej zapadają na raka sutka i jajnika.

Ponadto u tych kobiet zmniejsza się ryzyko wystąpienia osteoporozy. Karmiąca kobieta szybciej powraca do szczupłej sylwetki sprzed ciąży.

Wreszcie najważniejsze: karmienie piersią sprawia, że matka ma bliski kontakt z dzieckiem i przez to czuje się z nim jeszcze bardziej związana.

Na kłopoty - sztuczne mleko

Zdarza się, że dziecko nie może otrzymać od matki naturalnego pokarmu.

Reklama

Dlaczego? Przyczyn jest wiele, czasem matka nie może karmić piersią z powodu ostrej choroby infekcyjnej, która na jakiś czas hamuje czynności gruczołów mlecznych, blokadą może też być choroba przewlekła, taka jak gruźlica, choroba nowotworowa czy psychiczna.

Często jednak organizm zdrowej kobiety po prostu nie wytwarza pokarmu, bądź też dziecko nie może jeść pokarmu naturalnego z powodu wrodzonej choroby metabolicznej takiej jak galaktozemia czy fenyloketonuria.

Wówczas należy sięgnąć po sztuczny pokarm. Nie musisz się obawiać, że twoje dziecko będzie rozwijać się gorzej niż jego rówieśnicy karmieni naturalnie!

Najnowocześniejsze mleko modyfikowane nie tylko zaspokaja głód maluszka, ale też zawiera masę składników, które są niezbędne dla rozwoju dziecka, dzięki czemu jego układ odpornościowy jest wzmocniony, a działanie wszystkich organów prawidłowe.

Co więcej, niektóre mieszanki wyprodukowane zostały specjalnie z myślą o wcześniakach lub o dzieciach mających różne kłopoty zdrowotne: alergię, ulewanie, kolki czy biegunki.

Korzysta cała rodzinka!

Również w tym przypadku możemy doszukać się zalet stosowania mleka modyfikowanego. Przede wszystkim możesz sprawdzić jaką ilość pokarmu wypiło dziecko.

Dzięki temu kontrolujesz jego potrzeby, które zmieniają się wraz ze wzrostem malca. Poza tym, karmienie sztucznym pokarmem wcale nie musi oznaczać słabszego kontaktu emocjonalnego z dzieckiem, w karmieniu butelką może uczestniczyć ojciec dziecka, co umocni więź miedzy całą waszą rodziną!

Jest jeszcze jeden plus: mama może szybciej powrócić do pracy zawodowej.

Karmiąca sztucznym mlekiem matka musi być szczególnie czujna, gdyż często może w takim przypadku wystąpić zwiększone ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej, częstszy ból brzucha i wzdęcia oraz zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji u dziecka.

Przede wszystkim: czystość!

Karmienie piersią jest łatwiejsze - gdy maluszek zapłacze, wystarczy odpiąć przystawić go do piersi i... gotowe!

Dużo więcej zachodu sprawia przygotowanie mleka modyfikowanego. Jeśli będziesz przestrzegać podstawowych zasad, ustrzeżesz swoje dziecko przed bakteriami. Przede wszystkim musisz zadbać o sterylną czystość; noworodek musi mieć własne naczynia przeznaczone wyłącznie do przygotowywania mieszanek i do karmienia.

Po każdym użyciu smoczki i butelki, z których dziecko będzie piło, powinny być dokładnie umyte i wygotowane, najlepiej w sterylizatorze, a potem przechowywane w suchym, czystym i zamkniętym pojemniku.

Mama powinna przed przygotowaniem posiłku dla dziecka starannie umyć ręce.

Skąd się wzięło mleko modyfikowane?

Staraj się przygotowywać pokarm nie na wodzie z kranu, ale nisko zmineralizowanej. Teraz musisz dokładnie przestrzegać zasad opisanych na opakowaniu.

Skąd właściwie wzięło się mleko modyfikowane? Mleka modyfikowane, jest produkowane na bazie mleka krowiego, ale dzięki różnym procesom technologicznym zostaje upodobnione do idealnego wzorca, jakim jest pokarm matki.

Na półkach sklepowych znajdziesz wiele typów mleka modyfikowanego, które różnią się jednak od naturalnego pokarmu każdej matki zawartością soli mineralnych i białka. Mleko modyfikowane zawiera również inny skład tłuszczów.

Rozróżniamy dwa typy mleka modyfikowanego: pierwszy to mleko początkowe przystosowane do potrzeb żywieniowych w pierwszych 3 miesiącach życia niemowlęcia, które poznamy po cyfrze 1 na opakowaniu, drugi rodzaj pokarmu to mleko przeznaczone dla niemowląt między 4 a 12 miesiącem życia, które może być doskonałym uzupełnieniem diety dziecka karmionego naturalnie.

Aby było smaczne

Pamiętaj aby podawane dziecku pożywienie było zawsze świeże, maluszek nie może dostać do jedzenia pokarm, który pozostał z poprzedniego karmienia, ponieważ jest on zanieczyszczony śliną dziecka, która jest doskonałą pożywką dla bakterii.

Dlatego wiedz, że mleko nie powinno być przechowywane w lodówce dłużej niż 24 godziny. Nigdy nie mieszaj pokarmu z poprzedniego posiłku z nowym!

Teraz pozostaje już tylko wziąć dziecko na ręce, usiąść wygodnie, i... życzyć dziecku smacznego!

Joanna Bielas

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: mleko matki | matka | karmienie | ryzyko | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy