Reklama
Tata – tak samo ważny jak mama!

Dzień Ojca

Bycie ojcem społecznie postrzegane jest jako łatwiejsze niż bycie matką. Z okazji Dnia Ojca, który wypada 23 czerwca, warto jednak zastanowić się, czym może być ojcostwo i jakie może nieść za sobą zmiany.

Bycie ojcem społecznie postrzegane jest jako łatwiejsze niż bycie matką. Z okazji Dnia Ojca, który wypada 23 czerwca, warto jednak zastanowić się, czym może być ojcostwo i jakie może nieść za sobą zmiany.

O wpływie ojców na dzieci, oczekiwaniach dzieci wobec ojców, procesach jakie między nimi zachodzą oraz czego źródłem może być ojcostwo, mówią eksperci z SWPS. Mimo że w Polsce tradycyjna rola ojca cały czas wydaje się być dominująca, zauważalne są w niej także pewne przeobrażenia.

- Na naszych oczach zmienia się koncepcja ojcostwa. Współczesny ojciec jest stale obecny w życiu dzieci, jest cierpliwy i wyrozumiały, okazuje bez wahania miłość i troskę - mówi dr Jarosław Kulbat, psycholog społeczny SWPS Wrocław. Takie zaangażowane w ojcostwo może stać się dla mężczyzny źródłem poczucia dumy.

Reklama

- Nowoczesny ojciec wykonuje obowiązki rodzicielskie z radością i są one dla niego źródłem spełnienia. Osobiste korzyści wynikające z zaangażowanego ojcostwa utrzymują motywację do bycia tatą na wysokim poziomie - podsumowuje Kulbat.

Jednak z badań przeprowadzonych przez dr. hab. Jacka Kurzępę, socjologa z SWPS we Wrocławiu, wynika, że młodzi ludzie mają cały czas bardziej zażyłe kontakty z matkami niż z ojcami (28 proc. badanych uznaje za swoich przyjaciół matkę, a 18 proc. ojca). Cenią rodziców za to, że mogą się im zwierzyć ze spraw, z którymi nie dają sobie sami rady (wobec matki w 51 proc., wobec ojca 45 proc.). 

Najważniejsze relacje

Mimo wszystko widać jednak, że różnica między kontaktem z matką i z ojcem się zmniejsza. Relacje ojca z dzieckiem mają także wpływ na proces kształtowania się szczęśliwego człowieka już w dzieciństwie. Potwierdzają to badania Hanny Romanowicz, absolwentki psychologii SWPS. Na podstawie wyników jej badania można założyć, że zachowanie ojca wobec syna powoduje przybliżanie się do idealnego obrazu siebie.

- Jeśli ojciec wie, że syn pragnie być piłkarzem to gra z nim często w piłkę, nawet jeśli za tym nie przepada - mówi autorka badania. Pozytywne zachowanie ojca wspierające pasje mogą w przyszłości wpłynąć na sposób zachowania syna wobec jego życiowej partnerki i jakość relacji, jakie z nią zbuduje. Badania pokazały również, że córki przybliżają się do wymarzonego ideału, kiedy ojcowie wspierają je w racjonalnym i intuicyjnym myśleniu. W przypadku córek to akceptacja i pozytywne postrzeganie może wpływać na ich dobre życie w związku partnerskim w przyszłości.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: ojciec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy