Trening koncentracji
Martwi cię, że malec nawet na krótko nie potrafi zająć się jedną rzeczą? Spokojnie. To umiejętność, którą można wyćwiczyć.
Jeśli chcesz, by twoje dziecko potrafiło przez dłuższą chwilę zająć się książeczką czy zabawką, dobrze radziło sobie podczas zajęć w przedszkolu, a później w szkole, pogłębiaj stopniowo jego zdolność koncentracji.
Przygotowaliśmy programy treningowe dla młodszych i starszych maluszków, dostosowane do ich wieku oraz możliwości na danym etapie rozwoju.
Niemowlę
Maluszek ma mało podzielną uwagę. Lubi obserwować otoczenie, interesuje się różnymi przedmiotami, ale nie potrafi jeszcze świadomie zainteresować się konkretną rzeczą. Jego uwaga samoistnie przenosi się z przedmiotu na przedmiot, z zabawki na zabawkę, nawet wtedy, gdy coś dziecko zainteresuje.
Malec nie umie się jeszcze koncentrować. Będzie się tego uczył przez kolejne lata. Warto zacząć trenować już teraz, bo od tego, ile nauczy się w pierwszych miesiącach życia, będzie zależał jego przedszkolny debiut.
Program ćwiczeń:
Wieszaj nad łóżeczkiem maluszka kolorowe, ruchome i grające zabawki. Poruszaj nimi, opowiadaj o nich - w ten sposób zachęcisz dziecko do zwracania wzroku w ich kierunku.
Codziennie czytaj malcowi książeczki. Choć niemowlę nie będzie z uwagą słuchało bajki, kolorowe obrazki z pewnością je zainteresują (wybieraj bogato ilustrowane książeczki, z wyraźnymi rysunkami). Zachęcaj malucha do przekładania stron i aktywnego uczestniczenia w lekturze.
Pokazuj i nazywaj zwierzęta oraz ludzi na rysunkach. Zapytaj np.: "Gdzie jest kotek?" i połóż paluszek smyka na obrazku przedstawiającym kota. Postaraj się, aby podczas czytania książeczki dodatkowe bodźce nie rozpraszały uwagi dziecka, wyłącz radio i telewizor.
Baw się często z maluchem w naśladowanie. Jeśli on mówi: "Da, da, da", ty także powtarzaj: "Da, da, da". Podczas takiej "rozmowy" zachęcisz dziecko do skupienia się na tym, co samo mówi i nad dźwiękami, które do niego docierają.
Dwulatek
Brzdąc w tym wieku jest coraz bardziej ruchliwy. Umiejętność przemieszczania się daje dziecku okazję do skupienia uwagi na większej liczbie przedmiotów.
Dwuletniego malca interesuje wiele rzeczy. Potrafi już także przez chwilę zajmować się tylko jedną, konkretną czynnością. Warto to wykorzystać.
Program ćwiczeń:
Twoja pociecha jest teraz zainteresowana wszystkim, co się rusza. Dlatego pokazuj jej poruszające się zwierzęta, przedmioty i zabawki. Zachęcaj, by śledziła wzrokiem lot ptaka, jadący pociąg lub samochody.
Ucz smyka cierpliwości. Jeżeli np. podczas czytania książeczki maluch domaga się szybszego przewracania kartek, wytłumacz mu, dlaczego nie warto się spieszyć, i spokojnie doczytaj stronę do końca.
Nie bądź nadgorliwa. Jeśli malec sam się czymś zajął, nie przerywaj mu nagle zabawy, mówiąc np.: "Nie baw się teraz, bo zaraz będzie obiad". Miej smyka na oku, ale pozwalaj mu zająć się sobą.
Pozwalaj maluchowi samodzielnie wykonywać różne czynności, oczywiście takie, które są dla niego bezpieczne. Dwulatek bardzo się ucieszy, jeśli pozwolisz mu np. nalać mleko do kubeczka czy pomóc ci w wycieraniu kurzu. Malec będzie chciał się wykazać, więc z pewnością skoncentruje się na powierzonym mu zadaniu.
Trzylatek
Potrafi już skupić się na dłużej, zwłaszcza gdy jest czymś zainteresowany. Jeśli zabawa go ciekawi, może się nią zająć nawet przez 20-35 minut. Gdy zaproponujesz mu nudne zajęcie, wytrwa przy nim o połowę krócej.
Program ćwiczeń:
Baw się z dzieckiem, np. rysujcie razem, układajcie puzzle. Kiedy już wymyślicie jakąś zabawę, zachęcaj malca do tego, byście nie porzucali jej po chwili dla nowego pomysłu. Jeśli np. malujecie razem, dopinguj smyka, by skończył obrazek.
Postaraj się 2-3 razy w tygodniu bawić się z pociechą w edukacyjną grę, która rozwija koncentrację u maluszka, np. karty obrazkowe memo.
Ucz dziecko krótkich wierszyków i piosenek. Rymowanki nie tylko poszerzają słownictwo malucha, ich nauka to także znakomity trening koncentracji.
Nie przeciążaj smyka nadmiarem bodźców. Jeśli brzdąc będzie się bawił kilkoma zabawkami przy włączonej bajce, na pewno trudno będzie mu się skupić, jego uwaga będzie zanadto rozproszona.