Uwaga na zatrucie w domu
Twój sposób postępowania zależy od tego, co trafiło do ust dziecka. Jednak zanim udzielisz pomocy, zorientuj się co, kiedy i w jakiej ilości połknął smyk.
Pomysłowość dzieci nie zna granic. Maluch może połknąć m.in. leki, alkohol, farbę plakatową, a nawet pastę do butów... Jeśli smyk zatruje się środkiem, który nie jest żrący:
1. Sprowokuj u brzdąca wymioty, podając mu dużą ilość pitnej, ciepłej wody. Przelanie żołądka dziecka spowoduje naturalne wymioty oraz rozcieńczy truciznę. Nie wywołuj odruchu wymiotnego poprzez włożenie do ust malca palca lub jakiegokolwiek innego przedmiotu w celu podrażnienia tylnej ściany gardła. To nie tylko nieskuteczne, ale przede wszystkim - niebezpieczne!
2. Wymiotującego brzdąca ułóż na boku z głową skierowaną nieco w dół. Możesz też usiąść i położyć go na brzuchu na swoich kolanach. Wtedy żołądek malca będzie uciśnięty, co ułatwi wymioty i zapobiegnie zachłyśnięciu się.
3. Nie wywołuj wymiotów, jeśli od zatrucia minęło kilka godzin lub dziecko ma zaburzenia przytomności.
Płyny do mycia szyb, pasty do podłogi, proszki do prania, płyny do czyszczenia urządzeń sanitarnych oraz odplamiacze są szczególnie groźne dla dziecka, gdyż zawierają bardzo silne substancje żrące lub mogą się pienić. Jeśli smyk połknie jedno z chemikaliów:
1. Nie podawaj dziecku wody w celu wywołania wymiotów (ewentualnie tylko odrobinę na łyżeczce do przepłukania jamy ustnej). Jak najszybciej zadzwoń na numer alarmowy 999 lub 112 i dowiedz się, co robić dalej.
2. Uważnie obserwuj stan malucha. Jeżeli brzdąc straci przytomność i przestanie oddychać, natychmiast rozpocznij u dziecka resuscytację, czyli uciśnięcia klatki piersiowej i wdechy w stosunku 30 do 2.
3. Jeśli maluch zostanie przewieziony do szpitala, zabierz ze sobą opakowanie po środku, który połknęło dziecko.
Spośród domowych kwiatów niebezpieczne są dla dziecka zwłaszcza: oleander (po zjedzeniu liścia lub kwiatu smyk może mieć zaburzenia rytmu serca), difenbachia (powoduje obrzęk krtani), kroton oraz gwiazda betlejemska (wywołują biegunkę i mogą uszkodzić nerki).
1. Gdy zauważysz, że maluch zerwał liść lub kwiat i włożył go do buzi, ale jeszcze nie zdążył połknąć, jak najszybciej postaraj się wyjąć z ust dziecka wszystkie kawałki rośliny.
2. Wypłucz smykowi buzię, a następnie podaj do wypicia szklankę czystej wody.
3. Jeśli malec zdążył połknąć fragment rośliny, zadzwoń po pogotowie, a potem sprowokuj u brzdąca wymioty, podając mu dużą ilość czystej wody do picia.